avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate floradia

Activitate floradia

Răspuns la discuția microintreprindere
buna seara,
da, intr-adevar, doresc suspendarea firmei. Nu am mai avut activitate deloc in 2009 si mai am datorii catre terti (de exemplu, Vodafone). Nu am profit, pentru ca banii care au intrat in firma sunt depusi de administrator pentru diverse plati.
Ca sa o suspend, contabilul mi-a spus ca trebuie sa platesc toate datoriile , sa inchid contul si ulterior o va suspenda
Multumesc!
Buna ziua,

as vrea sa "trag pe dreapta" o microintreprindere, insa inca mai am debite catre terti. Se pot achita debitele ulterior?
Multumesc!
Multumesc frumos!
Buna ziua,
acum cativa ani am cumparat un apartament, prin credit imobiliar. Actele nu au fost intocmite pe numele meu, insa toate ratele le-am achitat eu . Astazi vreau sa transfer apartamentul pe numele meu, insa la notar am aflat ca ma costa peste 2,000 eur impozitul si onorariul . Daca apartamentul are peste 3 ani de la cumparare si eu vreau sa intocmesc contractul d evanzare - cumparare la o valoare mica, de ce impozitul este calculat la o alta valoare, stabilita de lege ? Cum pot transfera apartamentul, cu costuri minime? Multumesc