avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate daria33

Activitate daria33

Am primit decizie de restructurare cu data de 15.12.2009,cu preaviz 20 zile,:am rugat-o pe patroana mea ca in periaoda de preaviz sa nu mai vin pt ca mai aveam de luat concediul de odihna pe 2009. Azi cand mi-am luat cartea de munca era inchisa cu data de 15.12.2009.Maine o sa merg la firma sa-mi iau banii pe luna decembrie.Ar trebui sa-mi plateasca concediul de odihna ca normal nu a existat nici un preaviz?Cartea de munca ar fi trebuit sa se inchida dupa incetarea preavizului?
am scris si mai devreme tot cu subiectul "restructurare post"
am fost angajata pe perioada nedeterminata fata care era inainte a plecat in concediu pt crestera copilului si le-a spus ca nu se mai intoarce inapoi. dar pe 01.12.2009 s-a intors pe moticv ca nu si-a gasit mai departe si este dreptul ei sa se intoarca.sefa zicea ca nu poate sa tine 2 fete si o s-o tina o luna de zile si o sa-i restructureze postul,dar am avut niste discutii contradictorii cu ea si i-am zis ca renunt,sa ma dea pe mine in somaj.
azi i-am cerut sa-mi dea si concediu de odihna pe anul acesta(mi-am luat doar 6zile)si cvoiam diferenta si imi spune ca nu am programare si nu poate sa-mi dea.eu stiu ca sunt obligati sa dea concediul pe anul in curs.