avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate kamy_nora

Activitate kamy_nora

Buna seara !
Societatea A ( CAEN: exploatare forestiera) vinde carbune societatatii B (care este o firma de distributie si este platitoare de TVA). Aceasta vinde mai departe altor societati. Societatea A intocmeste factura cu taxare inversa.
Cum va intocmi facturile societatea B, catre clientii sai( platitori si neplatitori de tva) ?
Multumesc !

Buna ziua !
Am un salariat care are stagiul de cotizare de 2 luni si a adus certificat medical care are cod de indemnizatie 06. Cum stabilesc media zilnica?
1900x2 = 3800 baza de calcul
3800/42 zile lucr.= 90,476 media zilnica ?

Stiu ca stagiul minim este de 6 luni, dar tinand cont de codul de indemnizatie cred ca este corect asa.

Multumesc !
Buna ziua !

Un salariat care a fost angajat cu data de 4 iunie 2018 (nu a mai lucrat in alta parte), a intrat in concediu medical incepand cu data de 30 iulie.
Beneficiaza acesta de indemnizatie de concediu medical ? Stiu ca trebuie sa aibe un stagiu minim de cotizare de 6 luni in ultimile 12 luni.

Multumesc !
Aceeasi parere o am si eu, dar m-a derutat durata de 2 ani a liniei de credit, stiind ca datoriile care depasesc 1 an, sunt clasificate ca datorii pe termen lung.
Multumesc, m-a ajutat mult raspunsul dvs si voi lucra cu 5191.
Buna ziua !
Societatea la care lucrez a contractat o linie de credit din contul curent, in valoare de 300.000 lei, pe o perioada de 2 ani.
Inregistrarile contabile vor fi:
5121=1621 300.000
666=1682 dobanda
1682=5121 plata dobanzii

Dar nu stiu cum sa fac inregistrarile zilnice din extrasul de cont curent, pt. ca atunci cand am bani in cont, banca isi trage toata suma, iar cand nu am bani, alimenteaza contul cu suma necesara. La sfarsitul zilei, soldul extrasului de cont curent este 0.
Credeti ca este mai bine sa lucrez cu contul 5191, in loc de 1621 si sa
inregistrez: 5121=5191 utilizare linie de credit
5191=5121 regularizare linie de credit
Daca fac aceste inregistrari nu voi mai inregistra in nici un cont suma de 300.000 lei, dar se va vedea in soldul ct 5191 , suma utilizata din linia de credit.
Cum este corect?
Multumesc !
Buna ziua !

O persoana fara venit a depus in august 2017 D 604, pentru plata contributiei de sanatate.
Incepand cu 01.05.2018, persoana se incadreaza in una din categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art.154 alin.(1) din Codul fiscal.
1. Ce declaratie trebuie sa depuna pentru stoparea platii CASS? (605 cred ca nu mai este valabila)
2. Daca a platit in perioada 01.01.2018-30.04.2018 suma de 760 lei si trebuia sa contribuie cu cu o suma mai mica( conf. OU nr 18/2018) va face cerere de restituire ?

Multumesc !
Buna ziua !
O firma din Romania, platitoare de tva, vrea sa aduca marfa din Turcia.
Care este monografia contabila si ce se intampla cu tva?
Multumesc !
Buna ziua !
Am primit o adresa de poprire de la Primarie, pentru un angajat care a primit amenzi de circulatie in 2008 si 2009. Art 215 din Codul de Procedura
Fiscala precizeaza ca amenzile contraventionale se prescriu dupa o perioada de 5 ani. Este corect sa-i pun salariatului poprire pe salariu ?
Buna ziua !

Un conducator auto, angajat la o firma de transport , este trimis pe comunitate pentru o perioada de 45 de zile. Angajatorul il anunta cu 2 zile inainte sa trimita microbuzul sa il aduca in tara, ca nu are alt sofer de schimb si este obligat sa mai ramana 2 saptamani. In contractul de munca scrie ca perioada detasarii poate fi dispusa pe o perioada de minim 42 de zile si maxim de 60 zile si ca perioada detasarii poate fi prelungita pe perioade succesive de 60 de zile numai cu acordul angajatului.
1.Este corecta decizia angajatorului?
2.Ce inseamna perioade succesive ?

Multumesc !
Buna ziua !

1. Un salariat care are doua contracte de munca cu cate 4 ore, va plati aceleasi contributii de la 1 august ca si pana acum ? Eu asa inteleg.
2. Un pensionar incadrat incadrat la grupa a III-a, care are drept de munca de 4 ore si este angajat cu 2 ore, va plati si el aceleasi contributii de la 1 august ?

Multumesc !