avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Stopare plata contributie de sanatate persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Stopare plata contributie de sanatate persoana fizica

Buna ziua !

O persoana fara venit a depus in august 2017 D 604, pentru plata contributiei de sanatate.
Incepand cu 01.05.2018, persoana se incadreaza in una din categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art.154 alin.(1) din Codul fiscal.
1. Ce declaratie trebuie sa depuna pentru stoparea platii CASS? (605 cred ca nu mai este valabila)
2. Daca a platit in perioada 01.01.2018-30.04.2018 suma de 760 lei si trebuia sa contribuie cu cu o suma mai mica( conf. OU nr 18/2018) va face cerere de restituire ?

Multumesc !

Alte discuții în legătură

Declaratii anaf contributie cass carmela6 carmela6 Am depus declaratia 604 si am bifat ca voi plati lunar pe o perioada de 12 luni,dar nu mai putin de 12 luni consecutive.Am platit ianuarie,februarie si martie. ... (vezi toată discuția)
Despre exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate: nichiforov vasile nichiforov vasile Codul fiscal 2018, prevede la ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (1) ... (vezi toată discuția)
Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)