Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Despre exceptarea de la plata contribuţiei de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Despre exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate:

Codul fiscal 2018, prevede la
ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate:
f) bolnavii cu afecţiuni incluse în programele naţionale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătăţii, până la vindecarea respectivei afecţiuni;

Modificare introdusă de ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 79 din 8 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 885 din 10 noiembrie 2017.

În programul național de sănătate, sunt trecute mai multe boli, iar eu am două dintre acestea:
*în 2017 operație , la Cluj, pe cord deschis, cardio vasculară, 3 bypass-uri.
*din 2002 diabet zaharat, care a dus la boala de inimă.
Sunt pensionar iar în prezent lucrez ca administrator la CJRAE Brașov.
Dacă fac cerere la CNS Brașov și prezint aceste aspecte, îmi aprobă cererea de scutire a contribuției de sănătate?
Deci instituția nu mai virează suma respectivă ci o primesc eu.
Am aflat despre acest lucru de la cineva din jud. prahova căreia nu i se mai virează cotribuția și o primește la salariu, întrucât are diabet zaharat, boală atestată de doctorul specialist.
vă mulțumesc,
Daca nu realizeaza venituri, persoanele care se incadreaza la lit.f) nu au obligatia platii CASS.
Daca cititi in continuare in Codul Fiscal :

"(2) Persoanele fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (1) lit. d) - p) dacă realizează veniturile prevăzute la art. 155, pentru acestea datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, conform regulilor specifice fiecărei categorii de venituri."
Mulțumesc f.mult.Se pare că sînteți singurul care știe cu adevărat despre ce vroiam.