Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... insulina gratuit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

insulina gratuit

daca am diabet si nu sunt asigurata am dreptul la insulina gratuit?
pentru a beneficia de insulina gratuit trebuie sa fiti luata in evidenta unui medic de familie.

Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:

e) bolnavii cu afectiuni incluse in programele nationale de sanatate stabilite de Ministerul Sanatatii Publice, pana la vindecarea respectivei afectiuni, daca nu realizeaza venituri din munca, pensie sau din alte resurse;

CARE SUNT BOLILE CUPRINSE IN PROGRAME NATIONALE DE SANATATE?

Afectiunile cuprinse in subprogramele de sanatate sunt:
- Diabetul zaharat;