avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... insulina gratuit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

insulina gratuit

daca am diabet si nu sunt asigurata am dreptul la insulina gratuit?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 18:21, 14 Aprilie 2013
pentru a beneficia de insulina gratuit trebuie sa fiti luata in evidenta unui medic de familie.

Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:

e) bolnavii cu afectiuni incluse in programele nationale de sanatate stabilite de Ministerul Sanatatii Publice, pana la vindecarea respectivei afectiuni, daca nu realizeaza venituri din munca, pensie sau din alte resurse;

CARE SUNT BOLILE CUPRINSE IN PROGRAME NATIONALE DE SANATATE?

Afectiunile cuprinse in subprogramele de sanatate sunt:
- Diabetul zaharat;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege sau hotărire de scutire plată contribuție asigurări ... Dropu Radu Dropu Radu Lege sau hotărire de scutire plată contribuție asigurări de sanătate(10%) pentru aalariații cu boli incluse in programele/subprogramele nationale (vezi toată discuția)
Un diabetic plateste asig. de sanatate? kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Un diabetic, care nu are nici un fel de venit, plateste asigurarea de sanatate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Adeverinta prin care se atesta statutul de asigurat emilia0458 emilia0458 buna dimineata ,ma numesc emilia si as dori unele lamuriri in legatura cu asigurarea madicala de sanatate si anume:eu nu mai sunt in cimpul muncii din vara ... (vezi toată discuția)