Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lege sau hotărire de scutire plată contribuție ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lege sau hotărire de scutire plată contribuție asigurări ...

Lege sau hotărire de scutire plată contribuție asigurări de sanătate(10%) pentru aalariații cu boli incluse in programele/subprogramele nationale
Bolnavii cu afecțiuni incluse în programele naționale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătății, pentru serviciile medicale aferente bolii de bază a respectivei afecțiuni, dacă nu realizează venituri din muncă, pensie sau din alte resurse sunt scutiti de la coplată și beneficiază de asigurare, fără plata contribuției.