avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate nicolas28

Activitate nicolas28

Instiintarea de cerere de poprire mi a venit prin posta, am multe alte probleme, observ un limbaj persiflant cu acea decizie” inteleapta”, poate nu pricepeti ca este prima oara cand sunt citat ca si tert poprit, de unde si pana unde trageti concluziile ca trebuie sa platesc eu asa vezi doamne ca nu am intrat in posesia unei instiintari, eu aici am cerut o solutie nu sa vad un raspuns partinitor si plin de satisfactie, mai abtineti va daca tot sunteti atat de acid, astept un raspuns de la o persoana care ma poate indruma in acest sens
Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire , este o datorie de 2500 lei din anul 2005, acest salariat nu detine card si banii de salariu îi ia cash,eu ca angajator nu i am validat poprirea intrucat nu detine card, de curand EOS Ksi m a actionat in judecata ptr validarea popririi ca si tert poprit. Intrebarea mea este de ce nu l actioneaza direct pe angajat, de ce eu trebuie sa institui poprirea sa i calculez ce si cum, ce se intampla daca nu ma prezint sau ce solutii am sa ies din aceasta situatie si debitorul sa isi rezolva problema strict cu cel poprit , multumesc!
Buna ziua,acum cate zile am primit o amenda de la ITM pe care am contestat anularea cererii in instanta,dupa cateva zile mi-a venit la sediul societatii o scrisoare recomandata de la judecatorie prin care sa dovedesc eu ca persoana care a fost desemnata de catre societate ca fac parte legal din aceasta societate.Intrebare: daca administratorul societatii imi face o imputernicire la un notar public prin care certifica ca eu sunt persoana desemnata va fi luata in considerare si va fi si legal,va reamintesc ca in cadrul acestei societati eu nu figurez ca salariat ,dar de-a lungul timpului am fost colaborator de management!
2 Intrebare: agentii ITM nu iau in considerare faptul ca am contestat anularea cererii si vor ca dupa doua saptamani sa facem dovada rezolvarea masurilor,mi se pare o mare aberatie pentru ca in acest caz ei mai pot da inca odata amenda pentru aceleasi fapte in principiu,ce anume trebuia contestat in instanta si anularea masurilor din procesul verbal sau anularea cererii ? Multumesc anticipat
Buna ziua,as dori sa imi spuneti cum as putea formula o plangere penala pentru distrugere ,va precizez ca individul respectiv mi-a sustras masina si la insistentele politiei a inapoiat-o dupa 72 de ore,inlocuindu-mi toate piesele importante precum si sustragerea airbagurilor laterale,a debitmetrului,sondei lambda,inlocuirea cauciucurilor cu unele foarte uzate,schimbarea macaralei de la geam stanga etc.pe rol este un dosar de plangere penala impotriva acestui individ dar numai pentru furt.Totodata as dori sa imi comunicati daca exista o asa numita cerere pentru a inregistra apelurile dintr-o anumita data deoarece acest individ m-a amenintat telefonic si numai in acest mod as dovedi santajul sau impreuna cu martori.as dori sa formulez o plangere penala pentru santaj si distrugere,avand ca temei si documentele emise de procuror pentru inapoierea bunului mobil ce mi-a fost sustras.ma puteti ajuta in acest sens...plangerea se ingregistreaza la parchet?ce sanse am obtin acele inregistrari si cum ar trebui formulata plangerea.va multumesc
problema mea consta in faptul ca vecina de la etajul inferior ,pozitionat exact deasupra apartamentului meu nu doreste sa schimbe sifonul care este in dreptul gurii de aerisire din baia dumnaei! si-a facut cateva modificari si practic a astupat gura de aerisire,in aceste conditii eu nu pot face niciun fel de reparatie ptr ca dumneaei nu vrea sa isi redeschida gura de aerisire deoarece e astupata si nu doreste sa isi sparga faianta!presupun ca ceea ce a facut dumneai este ilegal instalatorii nu pot intervenii de la mine sa se duca practic 2 metrii pe o gura de aerisire! practic de fiecare data cand folosesc dusul sau chiuveta din baie o inund,nu folosesc baia de 1 saptamana iar dansa nu este de acord cu inlocuirea sifonului din dreptul ei! am incercat sa rezolv pe cale amiabila insa dumneai nu vrea in niciun fel! puteti sa-mi dati un sfat cu privire la aceasta problema! nu incerc sa dau dovada de lipsa de bun simt si sa folosesc in continuare dusul insa numai pot continua in acest mod! va multumesc anticipat