avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Activitate Birou de Mediator Tatiana Calaras

Activitate Birou de Mediator Tatiana Calaras

Din pacate nu prea aveti ce face, parerea mea este ca daca partile nu se inteleg in privinta onorariului nu puteti intra in mediere, in consecinta tot ce va ramane de facut este sa eliberati PV de informare angajatorului, cu care sa mearga in instanta. Spune-ti ca nu ati incheiat contractul de mediere,
Sau
Insistati, explicati inca o data angajatului ca este in interesul lui sa accepte onorariul, pentru a se putea incepe medierea, daca nu v-a plati mediatorul, v-a fi nevoit sa plateasca avocat inclusiv cheltuieli de judecata, este alegerea lui, daca nu si nu....eliberati doar PV.
Poate mai primiti si alte sfaturi, sau poate in final accepta angajatorul plata totala a onorariului. Succes!
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Ma intereseaza si pe mine aceasta Petitie, sunt absolut de acord cu tot ce s-a scris pana acum, dar se pare ca UNBR v-a lua in considerare doar avocatii, asa cum se mentioneaza pe UNBR, eu am semnat oricum. acesta este link-ul;
[ link extern ]
Răspuns la discuția Recuperare prejudiciu
In mod sigur avocatul incearca sa ajunga la o intelegere cu dvs., pentru a va retrage plangerea, sa va convinga sa ajungeti la un acord cu clientul sau, acord care se va incheia in mediere, ar fi bine sa mergeti si dvs. cu un avocat in acest caz.
Doamna, ma simt vinovata pt exprimare, asa cum ati mentionat si dvs., am facut-o in graba, imi cer scuze, in acelasi timp am scris ca voi "sfatui "clientul sa faca contestatie( asistat de un avocat), deci l-am indrumat catre un alt profesionist.
Sigur ca nu i-am spus clientului ca il "sfatuiesc" si nici ca il "refuz" . M-am grabit intr-adevar, imi tratez clientii cu respect si profesionalism respectand statutul si legea medierii. Dar aveti dreptate, exprimare gresita, accept mustrarea.

Referitor la cele doua raspunsuri asteptate de mine, da, sunt vinovata, ma bazam pe raspunsul celor doua doamne si le multumesc.
Birou -de-mediere si legally_aid,
Aveam nevoie de a 2-a opinie, Doamnelor Va multumesc frumos pt raspunsuri, exact de la dvs le-am asteptat, va multumesc inca o data foarte mult, in consecinta, voi refuza medierea deoarece chiar nu am ce negocia, executorul a prezentat toate actele angajatorului,
- titlul executoriu - hotarare judecatoreasca, ctr de credit,
- hotararea judecatoreasca de incuviintare a executarii.
- adresa de executare.
- hotararea de investire.etc.
il voi sfatui pe client sa faca o contestatie in anulare la dobanda si penalitati, sa o depuna la judecatorie.
Firma unde lucreaza este obligata sa infiinteze poprirea, iar daca angajatul are obiectiuni la adresa de infiintare a popririi si documentele ce insotesc adresa, poate fomula contestatie la executare in 15 zile. Sa discute cu exectorul pentru modalitatea de plata, reesalonare etc.
Cu stima.
Buna seara,
am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat, in legatura cu o executare judecatoreasca de infiintarea popririi pe salariu a unui imprumut bancar ( imprumut de consum) din 2008, nu s-a achitat imprumutul in totalitate si acum s-a trezit cu instiintare de poprire pe salariu. Se preteaza sau nu medierii? daca da, rog cateva indicatii.

multumesc
Răspuns la discuția Partaj prin mediere
daca simtiti ca mediatorul este impartial, inclina in favoarea ceilalte parti, cu toate ca ma indoiesc de acest lucru, mediatorul nu are voie conform statutului sau, probabil este doar o impresie a dvs. puteti cauta un alt mediator pe care sa-l agreati ambele parti, sot/sotie, mai aveti o alternativa, sa fiti asistat(a) de avocat la mediere,ideal ar fi sa va intelegeti amiabil, dar bineinteles, totul depinde de parti. Succes
Răspuns la discuția Partaj prin mediere
Daca partile nu ajung la un acord, se declanseaza procedura de partaj in instanta de catre avocat, iar procesul verbal eliberat de mediator va este de folos pentru a demonstra instantei, ca ati respectat legea, prin prezentarea la informare/mediere, chiar daca nu ati ajuns la un acord, practic de aceea veti ajunge in instanta, in cazul in care ajungeti totusi la un acord la mediere, este suficient sa mergeti la notar pt ca acordul sa devina titlu executoriu.
Partajul la mediere se poate solutiona in una sau cateva sedinte. Importanta este disponibilitatea si intelegerea ambelor parti.
trimiteti invitatia in penitenciarul in care se afla, va trebui sa va deplasati acolo pentru a face sedinta de informare, practic, daca accepta medierea va trebui sa o faceti in locul unde este detinut si cerere la directia penitenciarului.
Răspuns la discuția Pot afisa placuta in alta parte?
1. da , sigur puteti imparti pliante etc.
2. nu, trebuie sa afisati placuta unde aveti sediul declarat.
3. da, sedintele puteti sa le faceti si in alta locatie

cititi legea, acolo gasiti toate raspunsurile dvs.