avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate danav_

Activitate danav_

Răspuns la discuția URGENT!!! VA ROG
Multumesc pt raspuns! Mai am o intrebare: eu masina am avut-o pe societate, iar executarea silita este asupra societatii, se poate face executare si asupra bunurilor personale???
Buna ziua! Am cumparat o masina pe care am folosit-o un an de zile , eu fiind al 3-lea proprietar, am vandut-o acum 7 luni...noul proprietar nu o poate inscrie deoarece este girata la banca de o anume firma care nu se gaseste pe cartea de identitate a masinii iar eu nu am cumparat-o e la cel care a girat-o...noul proprietar sa o poata inscrie a dat in judecata institutiile satului (rar,prefectura) pe mine si banca care a acordat creditul pt aceasta masina (dar retineti..nu mie)...eu am cumparat-o nestiind acest lucru. Ieri mi-a venit somatie de la executor judecatoresc sa predau masina bancii si cu informatia ca datoria celui care a facut contractul cu banca este acum a mea...stupoare!!! Eu nu mai am masina dar ultimul proprietar pe carte sunt eu ,deoarece celui care am vandut-o nu i-a dat voie R
AR sa o inscrie. Ce este de facut???Va multumesc!
Răspuns la discuția Caz penal ...urgent!!!
omucuciocanu a scris:

Inseamna ca undeva s-a strecurat o eroare.
Daca situatia sta cum ati descris-o dvs, atunci prezentati-va fara emotii.
Daca femeia a avut doar 2-3 zile ingrijiri medicale, nu reiese din nici o proba ca ati atins-o, sens in care procuratura v-a dat NUP, atunci se varespinge actiunea apelantei.
Dar e curios ca ati primit citatia de la Curtea de Apel, sigur nu aveti alt dosar?
In mod normal trebuia sa o primiti de la Judecatorie, sau in cel mai rau caz de la Tribunal dac plangerea e in recurs.
[/quot
Din cate cunosc alt dosar nu am. Iar de acum 5 ani nu au mai fost urmate alte cai. Am auzit ,dar nu stiu concret ca femeia ar fi fost lovita de o masina acum cateva luni si ar fi decedat.(Dumnezeu sa o ierte) .
Va multumesc pt. raspunsuri. Oare ma intreb cel mai grav ce se poate intampla?
Răspuns la discuția Caz penal ...urgent!!!
omucuciocanu a scris:

Daca e din oficiu nu se pune problema de a accepta sau nu. Eventual va angajati dvs un avocat care sa-l inlature pe cel din oficiu.
Dar, cred ca nu ne-ati spus tot, deoarece avocatul din oficiu se pune doar la pedepsele peste 5 ani, or dvs ne-ati spus de 2-3 zile ingrijiri medicale,
Deci, ce spuneti, ne mai luminati un pic?
;)
Chiar nu am ce sa va spun mai mult pentru ca asa au fost 2 zile de ingrijiri medicale, iar in citatie scrie ca am dreptul la un aparator, apararea fiind obligatorie. Deja m-am speriat? Cum adica pedepse de peste 5 ani?
Răspuns la discuția Caz penal ...urgent!!!
Da, citatie - improtiva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata. Dosarul nu-l mai pot accesa asa mi s-a spus pt.ca pe 24 este termenul si deja este tarziu. Dar la ce sa ma astept? Este un proces? Se va da direct un verdict? Eu nu am mai fost implicata in asa ceva si nu cunsoc procedurile. Va multumesc din suflet pt. raspunsuri.In citatie scie ca mi se va pune un avocat din oficiu. Sa accept sau sa-mi iau vocat?
Răspuns la discuția Caz penal ...urgent!!!
Car3men a scris:

sigur citatia este la Curtea de Apel ?????

mi se pare ciudat... deoarece competenta revine judecatoriei si nu Curtii de Apel... probabil este vorba de altceva...

oricum e bine sa va prezentati, eventual angajati un avocat inainte care sa studieze dosarul si sa va asiste/reprezinte la termenul de judecata.
Da, citatie - impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata
[Acum 5 ani am avut un incident cu o d-na biciclista (este o procesomana inraita )care a traversat pe trecere , i-am acordat prioritate , apoi cad s-a urcat pe bicicleta s-a dezechilibrat si a cazut spunand ca eu am accidentat-o. S-a dus la spital sa -si i-a certificat , ce-i de acolo i-au dau 2 zile dar au specificat ca nu exista lovituri ci doar urme de praf (ea cerea certificat pt. sperietura). Ma rog procurorul mi-a dat n.u.p. Acum am primit citatie la curtea de apel buc.. Ce se poate intampla? Ea poate atasa la dosar si altceva decat ceea ce a fost atunci??? La ce sa ma astept??? Va rog ajutati-ma!!!
Răspuns la discuția Urgent RCA
Nu eu ma fac vinovata de accident, dar am ITP expirat. Mai beneficiez de RCA celui vinovat? Multumesc!
Discuție Urgent RCA
Buna ziua! Am o intrebare urgenta. Daca ai ITP (inspectia tehnica periodica) expirat mai beneficiezi de asigurare RCA in urma unui accident de care nu te faci vinovat? Multumesc!
Discuție Despagubire rca
Am avut un accident. Nu mi s-a acordat prioritate de dreapta si in urma impactului cu vehicolul respectiv eu am fost proiectata spre o alta masina.Soferul masinii in care am fost proiectata este in spital. Problema este ca politia i-a facut dosar penal celui care nu mi-a acordat prioritate iar firma de asigurari nu vrea sa-mi repare masina spunandu-mi ca odata ce s-a intocmit un dosar penal urmeaza sa astept rezultatul din instanta. Asa este? Doar eu sunt nevinovata! Ce pot face in cazul acesta?