avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate danliviu

Activitate danliviu

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo limitare asupra locatiei unde se va deschide succesiune.
Situatii sta in felul urmator, se doreste sa se deshida in Alexandria - Telorman insa de la primaria Zimnicea, localitate in care si-a avut domiciliul defunctul, mi s-a spus ca se poate deschide succesiune doar in Zimnicea.
In aceasta localitate exista un singur notar, situatie ce justifica suspiciunile pe care le am.
Din cautarile pe care le-am facut nu a reiesit vreo astfel de restrictie. Posturile care se refereau la deschiderea de succesiuni spunea ca se pot face aceste demersuri la un notarit sau in unel cazuri cand exista anumite neclaritati, am vazut ca se poate face in instanta, ceea ce nu ma intereseaza.

Va multumesc pentru suport.
Buna seara,

Luna trecuta socrul meu a murit iar soacra mea a inceput demersurile pentru succesiune. In sarcina mea a ramas sa vad ce trebuie facut in cazul masinii. Astfel va rog sa-mi spuneti ce trebuie se faca in cazul acesta.
Talonul este pe numele socrului, drept de mostenire cred ca au doar soacra si sotia mea intrucat sotia nu are frati sau surori.
Trebuie sa merg la politia rutiera din Alexandria (Teleorman) si sa cer ce? Cine ar trebui sa fie trecut in talon ? Masina trebuie radiata, ca la vanzare-cumparare, mai trebuie sa trec din nou cu ea pe la RAR ?

Va multumesc pentru suport