avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate gabid70

Activitate gabid70

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca, dupa respingerea solicitarii de "Revizuire dosar" pot solicita si "Contestatie in anulare". Am inteles de pe forum ca, termenul este de 15 zile de la luarea la cunostinata a comunicarii de catre instanta si nu mai mult de 1 an de la data ramanerii hot. definitive.

Multumesc pt. raspuns si o zi buna.
Buna ziua.

Ce se mai poate face in cazul in care se respinge o cerere de revizuire asupra unei hot. def.? Instanta ma poate obliga sa raman in indiviune fortata asupra unui teren si-a unei case care faptic, nu se pot imparti si eu nu voi putea nici s-o vand nici s-o folosesc, avand in vedere ca, am 2 camere (fara bucatarie, fara grupa sanitar)? Nu se pune problema sa ma-nteleg cu cealalta parte pt. a vinde pt. ca ea nu vrea.
Răspuns la discuția Anulare hot. jud. definitiva
Buna ziua.

Fondul si apelul s-au tinut la Tribunalul Ploiesti, iar recursul (intentat de mine) a fost "directionat" catre Curtea de Apel Ploiesti - Sectia civila si pentru cauze cu minori si de familie, n-am inteles ce cauta dos. acolo? Astept hot. sa vad exact ce scrie in ea, dar nu mi se pare corect sa nu mi se dea voie sa lipsesc motivat, sa nu pot sa-mi exprim nemultumirile fata de hot. anterioara sau, sa am posibilitatea sa-mi pun avocat si, sa se dea o hot. def. fara ca eu macar sa am ocazia sa ma prezint, avand in vedere ca eram recurent. Indiferent ce motive vor fi trecute in hot. (deja m-am obisnuit sa se omita lucruri importante) eu tot vreau sa solicit la institutiile superioare redeschiderea dos. si sa fac si-o sesizare impotriva d-nei (d-lui) judecator.
Răspuns la discuția Anulare hot. jud. definitiva
Multumesc frumos pt. raspuns.

Am sa solicit o revizuire a dosarului dar, astept hot. pt. ca nu stiu exact ce srie in ea si presupunand ca n-am acces la internet, sper ca cele 15 zile sa se socoteasca din momentul primirii hot. Carei institutii trebuie sa ma adresez pt. revizuirea dos.? Si ma poate obliga instanta sa raman in indiviziune fortata, avand in vedere ca, conf. raport expertiza topo, terenul nu se poate imparti? N-am specificat ca este vb. de un dosar de partaj civil, mostenire de la bunicii paterni si tatal meu, iar partea adversa este sotia unchiului meu, care si locuieste acolo si care mai tot timpul, pentru acest fapt a fost favorizata, avand in vedere ca procesele s-au tinut la Ploiesti, iar eu sunt din Bucuresti. Sunt o gramada de omiteri la dosar si de greseli, le-am specificat de fiecare data si, totusi nu s-a tinut cont de ele.
Buna ziua.

Spuneti-mi va rog cum pot anula o hot. jud. definitiva data de Curtea de Apel - Ploiesti si, cum pot face o sesizare impotriva judecatorului care a dat aceasta hot., avand in vedere ca, au fost 2 infatisari, la prima m-am prezentat dar, a fost greva judecatorilor, iar la a 2-a am depus la dosar adev. medicala prin care motivam abs. mea si-am solicitat redeschiderea dosarului. Mentionez ca, eu am aflat de pe internet ca mi s-a respins cererea de recurs si de redeschidere a procesului, cu toate ca am motivat abs. Nu mi se pare corect si just ca, judecatorii sa poata lipsi iar, oamenii de rand nu, mai ales ca n-am apucat nici sa expun toate motivele pt. care am facut recurs, iar d-na judecator s-a gandit sa-mi "inchida gura repede" cu o hot. definitiva, in felul acesta favorizand partea adversa care, locuieste in Ploiesti. Va multumesc si astept cu interes raspunsul d-voastra.