avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate marian_nn

Activitate marian_nn

Răspuns la discuția codul muncii
tocmai asta este din partea angajatorului intampin probleme nu este de acord sa plec ,ce as putea face in privinta acestor zile de preaviz deoarece firma la care urmeaza sa ma angajez nu ma asteapta aceste 15 zile pot efectua 7 zile de preaviz ce sanse am in ce conditii?
Discuție codul muncii
acum 6 luni de zile mam anjajat la o firma ca ing constr problema este ca intre timp miam gasit un alt job in acelasi domeniu intrun alt judet in fine mai bn platit problema pe care o intampin este aceea ca miam depus demisia pe data de 28 luni in curs in contractul pe care lam semnat se specifica acele 15 zile calendaristice de preaviz ,ce pot face referitor la acest preaviz imi pot lua concediu fara plata sa ma pot angaja la cealalta firma cu contract de colaborare?ce pot face in vederea rezilierii contractului mai inainte de aceste 15 zile cum ar trebui sa procedez
am divortat de sotie nu am facut partajul neam inteles pe cale amiabila urmand sa merg sa ridic autoturismul pe care lam dobandit in timpul casatoriei atunci cand urma sa fac rost de un sofer.Specific faptul ca actele auto erau numai pe numele meu si mai mult decat atat terminasem divortul ,fosta sotie a vandut auto unei persoane iar aceasta a doua persoana a vandut la randul ei altei persoane auto .Avand in vedere ca dupa ce am aflat ca fosta sotie a instrainat auto am facut o plangere penala la procuratura in momentul in care am facut aceasta plangere auto era tot pe numele meu anul trecut am facut o cerere la finante de ami restitui o parte din taxa care am dato la inmatricularea auto,in cele din urma am fost la politie unde am facut o cerere de furnizare date chiar mam gandit sa dau actele pierdute fiindumi necesar talonul auto dar surpriza am aflat ca auto nu mai era pe numele meu si am intrebat cum era firesc cum sa putut realiza actele auto in absenta mea si am primit raspunsul ca la financiar daca se radiaza auto la politie nu mai este obligatoriu sa se prezinte proprietarul avand in vedere cele de mai sus am facut o alta plangere penala ce incadrare are aceasta fapta,ce demersuri mai trebuie sa fac si nu stiu ce solutii exista .....chiar nu mai stiu ce sa fac
Răspuns la discuția UZ DE FALS?
da uitati ca nu mam gandit si la acest lucru dar pot dovedi cu hotararrea de divort ce ar trebuie sa cer acum sa se reia cercetarile puteti sami dati o sugestie .va multumesc
Răspuns la discuția UZ DE FALS?
exista vreo problema in aceasta dimineata am depus o alta plangere la politie am specificat faptul ca mai am o plangere la procuratura in caz de cercetare plangere facuta de anul trecut si acum am depus aceasta plangere si am spus ca am aflat ca masina a fost radiata
Răspuns la discuția UZ DE FALS?
nu am facut partaj si problema este ca la procuratura am facut anul trecut plangerea in ceea ce priveste fosta sotie aceasta fiind incadrata la cpp210 dar acum nu stiu ce sa fac am ramas fara cuvinte nu am crezut ca se va ajunge asa departe sa mi se radieze masina in absenata mea si pur si simplu nu stiu ce sa mai spun ce sa mai fac....
Discuție UZ DE FALS?
am cumparat o masina in timpul casatoriei acesta fiind pe numele meu aceasta ramanand in garajul fostilor socrii ,intre timp fosta sotie a vanduto unei persoane care se ocupa cu vanzarea masinilor aceasta persoana a vanduto mai departe la o alta persoana ,in primul rand vreau sa va spun ca am facut plangere penala la procuratura impotriva fostei sotii ,intre timp am vrut sami recucuperez taxa aceea pe care am platito cand am inmatriculat masina si surpriza ,in urma cereri de furnizare date de la politie am aflat ca masina a fost radiata.Intrebarile meme sunt, ce trebuie sa mai departe ,cum au putut sami radieze masina fara mine?Exista un act de vanzare direct eu cu al doilea cumparator asta in paranteza ca nu am indicii despre modul perfectionarii acestora,de la politie mi sa spus ca nu este obligatorie prezenta vanzatorului la politie si ca atunci cand se face radierea unui autoturism prezenta este obligatorie doar la financiar,am fost si la finanate si mi sa spus sa astept sa vada dansi cine a facut lucrarea adica radierea autoturismului.Ce pot sa mai fac?Ce demersuri? Va multumesc
autoturismul mia fost vandut de catre fosta sotie partaj nu am facut ca sincer sa va spun am probleme financiare ,problema este ca autoturismul a fost pe numele meu deci sa fiu mai explicit a avut respectivul cumparator cunostinte sa nu spun altceva si a mers la financiar si a radiat masina fara mine de aici sa creat problema de la politie mi sa spus acest lucru deci respectivul a avut pe cineva dar acel cineva la ce frauda se va incadra?chiar nu i se va face nimic?ce demersuri pot face eu in continuare?
va multumesc si vreau sa va spun ca acum ma mai lovesc de o problema am fost la politie si mi sa spus ca radierea a fost facuta in numele meu de la financiar si asa posibilul proprietar a putut sa o radieze fara mine la politie,in cele din urma am fost si la financiar si acum astept de la directorul acestei institutii telefon sa vada cine a lucrat dosarul de radiere as vrea sa stiu in continuare ce pot face sau ce trebuie sa fac? va multumesc

comunicarea trebuie sa fie scrisa banuiesc nu?