avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate camelia rusescu

Activitate camelia rusescu

luna nasterii este septembrie 1949, si am circa 12 ani vechime. deci nu este adevarat ca imi trebuiesc 15 an minim de vechime?
sint nascuta in 1949, am lucrat in rominia din 1966 pina in 1978. in italia nu am lucrat .care este stagiul minim de cotizare? daca as fi lucrat in italia s-ar schinba ceva? multumesc de raspuns
as dori urmatoarele informatii: am lucrat 12 ani in romania intre 1966 si 1978.
acum am 60 de ani si locuiesc in italia din 1978. in italia nu am contributii pentru pensie. pot sa obtin din romania pensia corespunzatoare celor 12 ani lucrati acolo. cum functioneaza? Am vre-o sansa?
sint nascuta in italia. mama mea era cetatean roman iar tatal meu avea cetatenia romana dar si italiana. Eu m-am nascut deci cu cetatenia italiana dar credeam ca o am si pe cea romana avind doi parinti romani. La virsta de un an am fost trecuta pe pasaportul mamei mele la consulatul romaniei din roma. As dori sa am cetatenia romana si un pasaport romanesc. ma puteti ajuta. ce prevede legea in cazul meu. parintii mei nu au renuntat niciodata la cetatenia romana dar nu si-au reactualizat pasapoartele. va multumesc