avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate moonshadow

Activitate moonshadow

Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
In afara de acea Comunicare nu am primit nimic(daca va referiti la o Decizie de incetere a raporturilor de munca).
In Comunicare, patronul, in calitate de administrator spune ca "hotaraste incetarea colaborarii noastre incepand cu data...." si "va rugam sa returnati cheile biroului la secretariat si sa va depuneti demisia incepand cu data de .....".
Mai este un Proces Verbal de care aminteam intr-un mesaj anterior.
Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
Patronul respectiv a venit cu 30 minute inainte de terminarea programului de lucru cu, Comunicarea de care aminteam anterior, fara a proceda la avertismente verbale, averismente scrise, penalizari asupra salariului, referate, etc.
Totodata mi-a cerut printr-un Proces Verbal sa predau cheile de la intrare, codul de acces si cheile masinii de serviciu, considerand prin aceasta ca relatiile de munca dintre mine si firma lui s-au incheiat.
Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
In Comunicarea primita de mine administratorul firmei spunea ca din motivele1.2.3., doreste incetarea raporturilor de munca dintre mine si firma sa.
In acelasi timp, in aceeasi Comunicare solicita ca eu sa-mi d-au demisia.
Printr-un alt act mi s-a cerut sa predau codul de acces in birou, cheile de la usa biroului si cheile de la masina de serviciu, lucru pe care l-am facut, semnand acel act.
Bineinteles ca otivele invocate sunt total aiurea(nu au suport juridic)
Patronul mi-a restrictionat accesul la birou(locul de munca), printr-o comunicare, in care imi cerea sa-mi dau demisia(nu am facut -o), si spunea ca doreste incetarea raporturilor de munca dintre mine si firma.
Nu mi-a dat sa semnez nici o hartie, dar mi-a spus ca sunt in preaviz si ca pot sa stau acasa.
Azi am introdus o contestatie, pentru a contesta legal modul abuziv in care am fost dat afara.
Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ii comunic eu patronului ca l-am actionat in judecata sau va afla cand ii comunica instanta?
2. Ce pretentii poate emite patronul firmei fata de mine(ca si activitate in cadrul firmei) avand in vedere ca anterior mi-a restrictionat accesul la locul de munca?
Răspuns la discuția paternitate
Probabil ca nasterea se va produce inaintea divortului. Poate actualul sot sa se interpuna recunoasterii copilului de catre tatal biologic dupa ce acesta se va casatori cu mama copilului?
Discuție paternitate
In cadrul unei casatorii, sotia ramane insarcinata cu un alt barbat.
Intervine un divort=D>.
Cum va putea acest "alt barbat", casatorindu-se cu mama copilului, sa dea numele sau copilului?