avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Apostol Pacuta

Activitate Apostol Pacuta

Răspuns la discuția Contract de munca
Multumesc mult,
o zi buna!
Răspuns la discuția Contract de munca
Scuze, sunt mai novice sa zicem. Cu contract partial avem insa o problema. Intradevar, salariatului i se retin contributiile la nivelul salariului obtinut in functie de orele lucrate, dar diferenta pana la salariul minim brut o achita angajatorul, cel putin asta stiu din informatiile mele. Nu e o solutie in situatia de fata. Ma gandeam, daca n-ar fi o solutie contractul de prestari servicii sau drepturi de autor, bineinteles in limitele legislative. Daca aveti cunostinta despre acest aspect, rog mult sa ma ajutati
Cu multumiri,
O zi buna!
Răspuns la discuția Contract de munca
Buna ziua, credeam ca doriti sa ma ajutati cu un raspuns atunci cand m-ati intrebat "ce fac acele persoane" dar se pare ca erati doar curios. Oricum multumesc pentru timpul acordat
Răspuns la discuția Contract de munca
Pregatesc mese festive si servesc
O firma are in activitate desfasurare evenimente. Aceste evenimente sunt organizate aproximativ o data sau de doua ori pe luna.. Pentru asta e necesara angajarea unor executanti care vor lucra efectiv in raport cu timpul acordat acestor evenimente, intre 4 -20 ore pe luna.
Ce tip de contract de munca ar trebui intocmit acestor angajati pentru ca exista posibilitatea ca ei sa nu fie angajati in alta parte si daca li se intocmesc contracte individuale de munca cu timp partial, atunci pentru diferenta de la 4 ore/pe luna sau respectiv 20 ore/luna pana la 168 ore, dupa caz, contributia pentru taxele la bugetele de asigurari sociale sa intre in atributia angajatorului la nivel de salariu minim brut pe economie? Practic nu este o activitate continua. Ar putea fi legal contractul de prestari servicii sau contractul drepturi de autor? Care este optiunea cea mai corecta in raport cu legislatia in vigoare?
Am urmatoarea situatie
un proprietar da un teren extravilan in arenda si pana la finele termenului vinde terenul
Care sunt drepturile si indatoririle noului proprietar? Poate dispune de teren din momentul achizitionarii lui? Care sunt drepturile si indatoririle arendasului? Inceteaza de drept contractul de arenda cu fostul proprietar? Care este baza legala, ce articole din care lege, sunt prevazute aceste aspecte?
Am urmatoarea situatie
un proprietar da un teren extravilan in arenda si pana la finele termenului vinde terenul
Care sunt drepturile si indatoririle noului proprietar? Poate dispune de teren din momentul achizitionarii lui? Care sunt drepturile si indatoririle arendasului? Inceteaza de drept contractul de arenda cu fostul proprietar? Care este baza legala, ce articole din care lege, sunt prevazute aceste aspecte?
Răspuns la discuția Pierdere acte casa
Chiar daca am dat un anunt la ziar? O singura aparitie
Buna ziua,
ma aflu intr-o situatie cel putin ridicola ca sa nu zic tragi-comica. Imi renovez apartamentul si am ratacit actele de proprietate ale apartamentului. Crezand ca le-am aruncat din greseala, am intrat in panica, am luat duplicat de la vanzator (care mi-a solicitat o declaratie notariala si un anunt la ziar) si....dupa aproximativ 1 saptamana....am gasit dosarul cu actele originale. Ce pot face in aceasta situatie? Pe contractul original incheiat in 1996 scrie de mana nr de chitanta cu care am achitat ultima rata, stampila cu numarul cadastral. Pe duplicat, nu. Ar trebui sa solicit de la vanzator o adeverinta de achitare si una de la cadastru. Sincer ar fi mai facil sa ma pot folosi de actul original decat de duplicat. Ce pot face? Le pot folosi pe amandoua? Pot anula declaratia notariala? Trebuie sa dau alta precum ca am gasit actele originale?
Rog mult un raspuns!
La sectorul 4 Bucuresti s-au emis decizii de impunere pentru taxe salubritate persoane juridice, 960 lei la nivel de an 2018. Doar ca deciziile de impunere s-au trimis si la firme care sunt inactive din 2010 si respectiv, 2011. Pe decizie nu scrie exact in ce temei legal s-a intocmit, doar in baza "HTL". Daca firmele sunt inactive, nu desfasoara activitate, nu produce deseuri. Corect? In ce context legal exista aceasta prevedere? Ce prevede legislatia in acest domeniu si care este articolul, din care lege, pentru a verifica cat este de legala decizia luata?