avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate cristiana2000

Activitate cristiana2000

Răspuns la discuția stabilire paternitate
va multumesc!...de la conceperea copilului nu au mai existat relatii intre parinti.. tatal minorului refuza sa colaboreze,recurge la amenintari si presiuni psihice asupra mamei si doreste ca aceasta sa intrerupa procesul ..//.Daca s-ar intrerupe actiunea acum inainte de test ADN(de catre mama),.ce posibilitati ar mai exista ulterior pt copil sa se stabileasca paternitatea?!
buna seara!..va rog sa ma ajutati si pe mine..spunandu-mi: 'daca renunt la a mai continua un proces de stabilirea paternitatii(..din motive personale)...in conditiile in care copilul are 5 ani, / poate copilul mai tarziu la majorat sa mai deschida proces de stabilire a paternitatii??
buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine.,sunt in proces de stabilire a paternitatii,copilul are 4 ani si in anul in curs am intentat acest proces deoarece pana in acest moment am fost amenintata de tatal copilului meu cu care nu am fost casatorita ,sa nu il dau in judecata....vroiam sa stiu daca in momentul incheierii procesului copilul va primi pensie si pe anii din urma ,respectiv 4 ani?
Discuție test adn
BUNA ZIUA , SUNT IN PROCES PENTRU STABILIREA PATERNITATII SI PARATUL NU BINEVOIESTE SA SE PREZINTE PENTRU RECOLTAREA DE PROBE PENTRU STABILIREA PATERNITATII,EL FIIND IN MOMENTUL DE FATA INTR-UN PROCES DE INCREDINTARE NUME MINOR INTENTAT DE EL CU O ALTA DOAMNA IAR IN CAZUL RESPECTIVEI EL A FACUT TESTUL COPILULUI,ACTELE DOVEDITOARE AFLANDU-SE LA DOSARUL RESPECTIV VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE DACA POT SA MA FOLOSESC DE TESTUL ADN AL SOREI DE TATA AL FETITEI MELE, FARA SA INSTIINTEZ PE PARAT,BINEINTELES CU ACORDUL MAMEI ????VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția Stramutare
era vorba de un proces de stabilire a paternitatii,la prima infatisare paratul nu s-a prezentat iar dintr-o discutie cu o cunostinta comuna am dedus ca el vrea sa mute procesul in cadrul tribunalului din orasul din nordul judetului deoarece acolo are foarte multe cunostinte si probabil va lungi acest proces ani de zile .Va multumesc si in cer scuze ca n-am reusit sa fiu explicita ,din cauza emotiilor.
Răspuns la discuția Stramutare
indraznesc sa va mai intreb daca pot sa opresc stramutarea dosarului de la tribunalul unde a inceput judecarea procesului de stabilire a paternitatii,la trbunalul din orasul unde paratul doreste sa-l transfere ,deoarece considera ca acolo are mare influenta ???
Răspuns la discuția test adn
da
Discuție test adn
paratul poate muta procesul in acelasi judet dar alta judecatorie ?
si cum poate fi oprit sa faca asta ?
Discuție Stramutare
cum se poate muta procesul ?
Răspuns la discuția test adn
in situatia in care se va efectul testul adn,copilul va purta numele tatalui ,iar pentru pensie alimentara va trebui din nou chemat in instanta?va multumesc din suflet pentru timpul acordat,multa sanatate si putere de munca!!