avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Activitate simonika9

Activitate simonika9

Nu se poate ramane pur si simplu cu marfa la inchiderea cofetariei? Doar nu platesc acum inca odata TVA si pt tot ce ramane cumparat pe firma (mobila, halate, calculator, ustensile de curatenie...etc)
Multumesc pentru raspuns.

TVA trimestrial s-a platit, sunt la zi cu taxele.
Nu am batut chiar toate prajiturile stricate pe casa, ca mi se parea aberant. Contabila zicea ca oricum nu sunt pe profit deci nu e nici o problema sa le bat pe casa, dar totusi am ramas cu ceva stoc lunar care se arunca.

Este intr-adevar greseala mea ca nu am stiut cum sa procedez cu pierderile. Deci TVA-ul care trebuie sa-l platesc acum este pt prajiturile stricate, care nu le-am vandut, deci aici nu inteleg de ce trebuie sa mai platesc odata TVA daca am platit cand le-am cumparat.

Deci intrebarea ar fi, ce se mai poate face acum ca sa nu arunc alti bani pe fereastra ?
Buna ziua,

Am o cofetarie de 6 luni pe care vreau sa o inchid.
Prajiturile ramase in fiecare luna (si stricate), nu au fost trecute nicaieri de catre contabila, iar acum la inchiderea firmei imi spune contabila ca am de platit TVA o gramada.

Nu inteleg de ce trebuie sa mai platesc inca odata TVA pentru prajiturile stricate, din moment ce am platit cand le-am cumparat.

Se mai poate face ceva? sa le trec la pierderi in ultima luna? Contabila nu ma ajuta deloc, ba chiar mi-a spus in fiecare luna ca e mai bine sa le bat pe casa pierderile.
Am inteles.
Acest inscris in care eu declar ca nu il voi da niciodata in judecata se incheie prin notar sau avocat ?
La multi ani!

Am anuntat asociatul ca il dau in judecata pt neregulile din firma si acesta s-a oferit sa ajungem la o intelegere, dar ce garantie are ca nu il voi da apoi in judecata?