avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate UnSimpluUtilizator

Activitate UnSimpluUtilizator

Răspuns la discuția Cum se poate vinde
Energie electrica = se imparte in mod egal. Evident ca nu e corect, unii poate consuma mai mult, altii mai putin, dar n-ai cum altfel sa faci.
Caldura - exista repartitoare, iar fiecare plateste in functie de camera pe care o foloseste. Totusi, va dati seama ca acest calcul nu are cum sa fie 100% corect.
Apa - exista apometre. De exemplu, o baie este folosita doar de un proprietar, deci el plateste consumul din acea baie. O alta baie este folosita de 2 proprietari, deci consumul de acolo se imparte la 2.

Luand toate aceste date la gramada, administratorul calculeaza intretinerea pentru fiecare proprietar.
Asa cum am spus mai sus, este evident ca aceste calcule nu reflecta in totalitate realitatea, iar in multe cazuri te trezesti ca platesti mai mult decat ai consumat, insa nu exista alta solutie mai buna.

Asadar, iesirea din indiviziune permite vanzarea partii din apartament. Acum, tare-s curios cine Dumnezeu ar cumpara asa ceva.

Prin urmare, chiar daca se iese din indiviziune, tot trebuie constransi ceilalti proprietari sa ofere bani pe acea parte (daca vor sa ramana in apartament) sau sa vanda, ca altfel nu ai cum.
Răspuns la discuția Cum se poate vinde
Da, corect.

Incercam sa aflu ce alte variante mai exista si in celelalte situatii.
Ma gandesc ca poate vor realiza in ultimul ceas ca scoaterea apartamentului la licitatie este o solutie extrema din care toti vor avea de suferit.
Răspuns la discuția Cum se poate vinde
cyan a scris:

Prin iesirea din indiviziune inseamna sa fie clar delimitata proprietatea individuala, sa se imparta ce este in comun si nu este delimitat.
Au de impartit partile utilizate in comun, baia, bucataria si holul, imposibil de impartit.


Asadar, iesirea din indiviziune nu poate fi realizata in acest mod?
Inteleg ca nu prea ai cum sa imparti un hol sau o bucatarie, insa o impartire tot trebuie facuta cumva.

N-am inteles, insa, la ce duce iesirea din indiviziune.
Presupunand ca iesi, ce se intampla mai exact, dupa aceasta impartire?

Răspuns la discuția Cum se poate vinde
Am aflat de la cineva care a trecut printr-un caz asemanator ca s-a rezolvat la notariat.
Intr-o zi a reusit sa iasa din indiviziune.

Este aceasta o solutie si in cazul parintilor mei?
Practic, ce inseamna aceasta iesire din indiviziune la notariat in cazul unui apartament comun?
Inseamna ca isi vor putea vinde partea lor, vor putea cere despagubiri de la ceilalti sau va fi obligatorie vanzarea apartamentului?

Multumesc!
Răspuns la discuția Cum se poate vinde
Multumesc.

Am luat cateva date de contact.
Acum, sa vedem.

Trebuie sa existe o rezolvare.
Răspuns la discuția Cum se poate vinde
Multumesc!

Imi puteti spune, va rog, unde pot gasi o platforma online care sa cuprinda informatii despre cabinetele de avocatura din Bucuresti/avocati?
Ma intereseaza sa fie si cu feedback din partea clientilor, rating, comentarii, orice ...astfel incat sa-mi dau seama daca acel/acei avocati sunt ok sau nu.



Răspuns la discuția Cum se poate vinde
APET_R a scris:

Situatia descrisa este destul de dificila. Poate chiar incredibila. S pune o intrebae fireasca: cum s-a facut acea apartamentare? Este cu totul nedrept.
Se poate solutiona aceasta mare incurcatura, doar prin instanta. Adresati-va cu incredere unui cabinet de avocatura.
Pentru acest lucru trebuie sa prezentati extrasele de carte funciara si actele de identitate a fiecarui proprietar, sau cel putin al parintilor.



Apartamentul a fost dat de ICRAL, inainte de revolutie. De atunci au fost 3 proprietari.
Nu a fost un caz singular pentru ca in bloc au mai fost apartamente cu mai multi proprietari.

Mai nedrept si frustrant e ca parintii mei le-au si dat bani celorlalti proprietari sa-si cumpere partea lor atunci la inceput (initial a fost cu inchiriere, apoi s-a cumparat), crezand ca sunt oameni de treaba, se vor intelege iar mai tarziu vor vinde (exact cum s-a intamplat in cazul celorlalte apartamente comune din bloc).
N-a fost asa...


Parintii mei pot oferi doar documentele lor, actele lor (au procesele verbale, contractele + schita casei pe care se poate vedea exact pe ce suprafata din apartament este proprietar fiecare).
Situatia materiala nu este una exceptionala, salariile lor sunt mici spre medii (ca mai peste tot in Romania), asadar ma intereseaza sa stiu cu aproximatie si cat ar putea costa pentru a gasi o solutie in acest caz.
Ei ar putea, probabil, sa vina cu 1000 - 2000 EUR, insa i-as mai ajuta si eu.

Ideea e ca apartamentul este intr-o zona foarte buna, intr-un bloc construit la sfarsitul anilor 80 - iar valoarea acestuia este undeva la minim 70k EUR (in cel mai rau caz). Daca s-ar vinde, parintii mei si-ar putea cumpara lejer o garsoniera cf2 cu partea lor.

De asemenea, imi puteti recomanda un cabinet bun de avocatura?

Multumesc!

Buna ziua,

Este vorba despre un apartament pe care parintii mei il detin in proprietate cu alte persoane.
Per total exista 3 contracte diferite de proprietare (asadar, 3 proprietari diferiti) pe un singur apartament.
Fiecare are o anumita cota din apartament + spatii comune.
De exemplu:
Proprietarul 1 are camera 1
Proprietarul 2 are camera 2 + balcon
Proproietarul 3 are camera 3 + balcon
iar baile, bucataria, holul - toate celelalte sunt comune.

Ca sa intelegeti, fiecare este proprietar pe o treime din apartament.

Problema cred ca este evidenta.
Cum este posibil ca 3 proprietari diferiti, fara nicio legatura, sa locuiasca intr-un singur apartament.
Raspuns: horror. :) . Mai ales cand unii dintre proprietari sunt niste oameni demni de tot dispretul care stiu doar sa faca rau, sa distruga, sa faca galagie, sa puna manele la maxim, sa se comporte ca niste animale din jungla.


Ce se poate face legal pentru ca parintii mei sa-si poata lua partea care li se cuvinte de pe acest apartament?

Vanzarea apartamentului cu vorba buna nu este posibila. Ceilalti proprietari nu doresc sa vanda, fiecare sa-si ia partea lui de bani si sa se duca unde vede cu ochii. Acestia doresc sa stea claie peste gramada, invocand obiectivul "va voi tine la mana mea toata viata". Asadar, n-ai cum sa te intelegi cu acesti oameni.

Ce se poate face?
Ce poate face un avocat pentru ca acest apartament sa poata fi vandut iar parintii mei sa-si primeasca partea?

Multumesc!



Am inteles. Multumesc pentru raspuns !
gi_jane2 a scris:

creditorul poate cere partajul bunului la care sunteti coproprietar. poate incercati de comun acord cu celalalt coproprietar sa vindeti bunul, sa mai scapati din datorii


Foarte interesant. Am mai auzit despre astfel de cazuri, insa diversi "experti" de la banci au spus ca nu e posibil asa ceva.

Presupunand ca exista un apartament cu 2 proprietari (fara niciun grad de rudenie intre ei, iar un proprietar are un credit neachitat si urmeaza sa fie executat silit) , poate sa fie executat tot apartamentul impotriva vointei celuilalt proprietar ?
Celelalt proprietar chiar nu poate face absolut nimic ?