Forum Discuţii juridice Executare silită imposibilitate de plata - 4 credite...
Discuție deschisă în Executare silită

imposibilitate de plata - 4 credite...

am 4 credite pe care nu le mai pot achita din motiv ca salariul meu si a sotului a fost injumatatit.nu vreau sa ma eschivez de la plata ,dar acum sunt in imposibilitatea de a achita. Bancile mi-au cesionat creditele catre firme de recuperari.Bunuri nu am decat o casuta la tara dar detin doar3/4 din ea. Vreau sa va intreb prima procedura este sa-mi puna propriere pe salariul sau ma poate executa silit? Creditele sunt de nevoi personale si am girat cu salariile a,atunci fiind destul de ,,consistent", acum.....Daca imobilul nu este in intregime al meu ,ma poate executa silit?
Va multumesc!
da, in prima faza va pot pune poprire pe salariu. pana la jumatate din el, ca sunt mai bulti creditori.
creditorul poate cere partajul bunului la care sunteti coproprietar. poate incercati de comun acord cu celalalt coproprietar sa vindeti bunul, sa mai scapati din datorii
in cat timp poate sa obtina hotarare judecatoreasca pt imobil?
yoona a scris:

in cat timp poate sa obtina hotarare judecatoreasca pt imobil?

Depinde de actiunile creditorului.Ipotetic, poate dura minim un an, doi...
cermak gruianu a scris:

yoona a scris:

in cat timp poate sa obtina hotarare judecatoreasca pt imobil?

Depinde de actiunile creditorului.Ipotetic, poate dura minim un an, doi...

EU tare ma tem ca va inselati si asta nu ar fi foarte grav dar dati sperante desarte oamenilor. Cred ca ati uitat de O.G.119/2007. Dureaza MAXIM 6 luni cu tot cu contestatia in anulare si bancile vor obtine titlu pe suma exigibila, adica din 2009 pina la data introducerii actiunii. Mi-e greu sa cred forma contractului intocmit de banca lasa loc de invocarea vreunei exceptii.
stelian67 a scris:

cermak gruianu a scris:

yoona a scris:

in cat timp poate sa obtina hotarare judecatoreasca pt imobil?

Depinde de actiunile creditorului.Ipotetic, poate dura minim un an, doi...

EU tare ma tem ca va inselati si asta nu ar fi foarte grav dar dati sperante desarte oamenilor. Cred ca ati uitat de O.G.119/2007. Dureaza MAXIM 6 luni cu tot cu contestatia in anulare si bancile vor obtine titlu pe suma exigibila, adica din 2009 pina la data introducerii actiunii. Mi-e greu sa cred forma contractului intocmit de banca lasa loc de invocarea vreunei exceptii.

Userul a intrebat despre situatia in care, creditorul- in speta societatea de recuperari creante, doreste sa execute silit cota 3/4 din dreptul de proprietate asupra unui imobil.Retineti, va rog, imobilul este "nepartajat".

Faceti o confuzie grava...si cred ca nici daca ati fi atoatestiutor, nu ati afirma cu atata vehementa, faptul ca, procesul de partaj (fond/apel/recurs-drept comun sau...fond/recurs-contestatia la executare) dureaza 6 luni.

:offtopic:Data viitoare, abtineti-va sa faceti acuzatii nedovedite sau atacuri la persoana, pentru ca, va voi sterge mesajele, fara alte justificari, deoarece ati incalcat, si din ce am observat, incalcati in mod repetat, Regulamentul de postare in forum, pe care va invit sa il si cititi.
www.avocatnet.ro/content/tag...

P.S.Legea micii Reforme in justitie, a intrat in vigoare la sfarsitul anului trecut.CE A DURAT LA DVS. 6 LUNI?Nu prea am inteles...

Iuliana Cermak, Avocat