avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate liviudelureanu

Activitate liviudelureanu

Buna ziua!
Este vorba de 6 ani, 1 luna si 4 zile de grupa II-a cu 70%

Rectific din postarea anterioara:
Imi sustin speta prezentata anterior in baza legii 188/1999 articolul 98 litera d.

(Statutul functionarilor publici Actualizat 2015. Legea 188/1999 )

Multumesc!
Buna ziua!

Domnule Avocat, doresc a va cere un sfat in legatura cu urmatoarea speta referitor la posibilitatea pensionarii in anumite conditii:

"Sunt nascuta la data de 10.Iun.1956, lucrez din data de 13.Iul.1977, si mi-am desfasurat activitatea in trei unitati, ultima fiind Casa Judeteana de Pensii, unde acum sunt functionar public. In cele doua unitati anterioare am avut o perioada de grupa de munca cu procent 70% din care am un an spor de grupa. Varsta mea standard de pensionare se implineste la data de 10.Noi.2016. In baza elementelor prezentate anterior, am urmatoarea intrebare: daca cer pensionarea in acest moment, pot face cumul pana la data de 10.Noi.2016 a salariului cu pensia?"

Imi sustin speta prezentata anterior in baza legii 188/2000 articolul 97.

Va multumesc!
Oare , asta ar insemna urmatoarele cote? :

Moment 1 : ambii soti in viata
------------------------------------------------------
1/2 S1
1/2 S2

Moment 2 S1 moare
------------------------------------------------------
1/2 S1 se imparte asa: (1/2)*(1/4) preia sotia
(1/2)*(3/4) preiau fratii

1/2 S2 se imparte asa: 1/2 ramane la S2

si in final

S1 are 5/8
F1+F2 au 3/8
---------------------------------------



Poate e util de mentionat faptul ca apartamentul este pe numele celori doi soti(parinti).
Mai concret, daca mama si tata au un apartament, dupa decesul tatalui cum se imparte acesta mamei si celor doi fii, ca si cote ?

Pare intradevar "Simplu ca buna ziua", insa mi se pare cel putin ciudat ca dupa o viata de munca sotia sa ia 1/4 din masa succesorala iar cei doi copii iau 3/4 (cate 3/8 fiecare dintre ei), adica fiecare copil sa ia mai mult ca sotia(adica mama lor).
Multumesc!
As dori sa aflu care este cota parte ca urmare a succesiunii in urmatoarea speta: Sot(S1) decedat iar sotie(S2), frate1 (F1) so frate2(F2) mostenitori. Mentionez ca F1 di F2 sunt copii amblor soti, adica F1 si F2 au 'mama buna' pe S2 si 'tata bun' pe S1.
Multumesc!