Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte in procedura de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte in procedura de succesiune

As dori sa aflu care este cota parte ca urmare a succesiunii in urmatoarea speta: Sot(S1) decedat iar sotie(S2), frate1 (F1) so frate2(F2) mostenitori. Mentionez ca F1 di F2 sunt copii amblor soti, adica F1 si F2 au 'mama buna' pe S2 si 'tata bun' pe S1.
Multumesc!
Simplu ca buna ziua: sotia ia 1/4 din masa succesorala iar cei doi copii iau 3/4 (cate 3/8 fiecare dintre ei)
B-)
:offtopic:Ca sa ma verificati cautati pe internet legea 319/1944 privind drepturile sotului supravietuitor !
Succes!
=D>
MIHAI GRIGORE, Avocat
Multumesc!

Pare intradevar "Simplu ca buna ziua", insa mi se pare cel putin ciudat ca dupa o viata de munca sotia sa ia 1/4 din masa succesorala iar cei doi copii iau 3/4 (cate 3/8 fiecare dintre ei), adica fiecare copil sa ia mai mult ca sotia(adica mama lor).
Trebuie precizat ca in acest caz masa succesorala este reprezentata doar de bunurile proprii ale sotului decedat , nu de toata averea familiei !
Mai concret, daca mama si tata au un apartament, dupa decesul tatalui cum se imparte acesta mamei si celor doi fii, ca si cote ?
liviudelureanu, utilizator