Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte in procedura de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte in procedura de succesiune

As dori sa aflu care este cota parte ca urmare a succesiunii in urmatoarea speta: Sot(S1) decedat iar sotie(S2), frate1 (F1) so frate2(F2) mostenitori. Mentionez ca F1 di F2 sunt copii amblor soti, adica F1 si F2 au 'mama buna' pe S2 si 'tata bun' pe S1.
Multumesc!
Poate e util de mentionat faptul ca apartamentul este pe numele celori doi soti(parinti).
Mamei nu ii ia nimeni 1/2 din bun. Aceasta parte nu intra in masa succesorala.
Restul de 1/2 se imparte cum au spus colegii: 1/4 mama, 3/4 copiii.
Deci cote finale: mama 5/8, copiii 3/8. In procente mama 62,5%, copiii 37,5%.
Oare , asta ar insemna urmatoarele cote? :

Moment 1 : ambii soti in viata
------------------------------------------------------
1/2 S1
1/2 S2

Moment 2 S1 moare
------------------------------------------------------
1/2 S1 se imparte asa: (1/2)*(1/4) preia sotia
(1/2)*(3/4) preiau fratii

1/2 S2 se imparte asa: 1/2 ramane la S2

si in final

S1 are 5/8
F1+F2 au 3/8
---------------------------------------

liviudelureanu, utilizator
Exact.
Aveti nota 10 la drept succesoral!