avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate sherbanmarius

Activitate sherbanmarius

O intrebare: dupa cei doi ani in care sotia a stat in concediu crestere copil, la reintoarcerea la munca angajatorul poate refuza reincadrarea salariatei, sau mai este valabila acea perioada de 6 luni in care nu o poate concedia?
Multumesc!Perioada c.c.c. se va incheia peste 3 luni si exista riscul ca angajatorul sa fie nemultumit ca are o mamica si nu o salariata fara copil...
Am o problema:pt ca sotia a nascut, eu sunt calul de bataie in ceea ce priveste alergatul pt depunerea actelor pt conc. crestere copil.A cui e obligatia depunerii cererii de suspendare a C.I.M.? ...Care trebuia facuta incepand cu data de 05.01.2010 si, care din vina angajatorului, s-a depus abia pe data de 01.02.2010. Astfel in acest interval de timp sotia nu are acoperire legala pentru a primi indemnizatie pentru concediu de crestere copil.Pana pe 04.01.2010 a fost in cele 126 de zile pre si postnatal.Ce se intampla cu acest interval de timp in care nu este prinsa nicaieri si daca e vina mea, pt ca asa a zis angajatorul:eu sunt cel care trebuie sa stiu legislatia...