Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcerea la munca dupa concediu maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcerea la munca dupa concediu maternal

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce trebuie facut daca dupa concediu maternal nu mai vreau sa ma reintorc la vechiul loc de munca.
O intrebare: dupa cei doi ani in care sotia a stat in concediu crestere copil, la reintoarcerea la munca angajatorul poate refuza reincadrarea salariatei, sau mai este valabila acea perioada de 6 luni in care nu o poate concedia?
Multumesc!Perioada c.c.c. se va incheia peste 3 luni si exista riscul ca angajatorul sa fie nemultumit ca are o mamica si nu o salariata fara copil...
sherbanmarius, utilizator
ene nina a scris:

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce trebuie facut daca dupa concediu maternal nu mai vreau sa ma reintorc la vechiul loc de munca.

Depuneti o cerere de incetare a c.i.m. ...
Multumesc.
sherbanmarius a scris:

O intrebare: dupa cei doi ani in care sotia a stat in concediu crestere copil, la reintoarcerea la munca angajatorul poate refuza reincadrarea salariatei, sau mai este valabila acea perioada de 6 luni in care nu o poate concedia?
Multumesc!Perioada c.c.c. se va incheia peste 3 luni si exista riscul ca angajatorul sa fie nemultumit ca are o mamica si nu o salariata fara copil...

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Perioada de 6 luni este prevazuta numai in cazul concedierii pentru necorespundere profesionala, nu si pentru alte motive.