Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile salariatului dupa concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile salariatului dupa concediu ingrijire copil

Buna ziua
as dori sa aflu daca se poate ce drepturi are o mamica salariata care se intoarce la serviciu dupa perioada de 2 ani de concediu ingrijire copil.
Care este peroada pentru care angajatorul este obligat sa mentina vechile conditii salariale dupa revenirea la serviciu?
Dupa cat timp are dreptul sa concedieze un salariat aflat in situatia de mai sus?
Ce trebuie facut daca ti se refuza dreptul de a te intoarce mai repede din concediu ingrijire copil?
1. La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei. - art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002

2. Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii. - art.76 alin.3 CCMN.
Pentru alte motive se poate dispune concedierea imediat dupa reintoarcerea la munca a salariatului/ei.