avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate andutz

Activitate andutz

Da, am martori care au asistat la deschiderea coletului. Pe aviz scrie foarte clar ce ar fi trebuit sa contina.
Unde e cel mai indicat sa fac plangerea?

Stoica Ioana a scris:

Identificati persoana care administreaza site-ul si specificati ca veti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii de inselaciune.Odata depusa, nu mai poate fi retrasa .
In caz ca refuza sa va restituie sume de bani platita , dati curs acestui mod de sesizare a organelor judiciare.


Site-ul e doar intermediar, deci nu prea cred ca ii intereseaza.
Buna ziua.
Problema sta in felul urmator: de pe un site de licitatii online, am incercat sa achizitionez un produs electronic fiind "constrans" de faptul ca acel aparat nu se mai gaseste in magazine. Am licitat, am luat legatura prin e-mail cu vanzatorul prin care ne-am inteles asupra modalitatii de livrare si asupra pretului, mai exact prin Posta Romana cu plata ramburs si suma de 850 lei. Toate bune si frumoase... pana cand soseste coletul. Il ridic de la posta, platesc rambursul dar cand ajung acasa si deschid coletul... stupoare : :O #-o Inauntru se afla cu totul altceva, mai exact niste carpe. Pe colet si pe aviz am numele expeditorului (care corespunde si cu adresa de mail pe care am comunicat) dar si adresa exacta. Pe avizul de insotire care este completat de el, la rubrica in care se trece continutul coletului, e completat cu ce ar trebui sa se afle in colet (aparatul respectiv)
Din alte surse am aflat ca numele este real si chiar locuieste la adresa respectiva. Nu am luat inca legatura cu persoana respectiva desi am numarul lui de telefon.
Ce pot face in acest caz si cum procedez?
legally a scris:

Cel mai probabil , veti primi o amenda administrativa , deoarece fapta este una lipsita de pericol social ridicat. Bafta!

O ameda pentru o astfel de "fapta" in ce valori se incadreaza? Voi fi plimbat prin tribunale?
Ca sa nu mai deschid un nou topic imi voi spune problema aici.
Astazi am fost la cumparaturi in metro, pe langa alte cumparaturi, de la raionul de papetarie am luat mai multe pixuri pe care le-am pus in cos. In timp ce ma plimbam am desfacut unlul dintre ele pentru a face niste notite pe o lista de cumparaturi. Fara a-mi da seama l-am bagat in buzunar impreuna cu lista si mi-am vazut de treaba. La iesire am fost oprit si rugat sa prezin pixurile care le am asupra mea.... le-am aratat pe cele din cos si i-am prezentat factura... Mi-au zis ca vor sa vada in buzunar ce pix am la mine. Uimit, am scos tot ce aveam in buzunare printre care si pixul care nu l-am achitat, din prostia mea. Nici nu au vrut sa auda scuze sau faptul ca vreau sa-l achit, au sunat direct la politie.
buuunnn.... dupa toate astea am fost condus intr-o sala unde am prezentat buletinul si am dat o declaratie. Ulterior a venit si politia, alta declaratie... (defapt aceiasi dar scrisa pe alta pagina), au dat declaratie si reprezentantii firmei de paza...
Eu am declarat exact cum s-a intamplat ... ca am platit toate produsele in val. de 200 lei, printre care si celelalte pixuri iar pe acela pur si simplu am uitat de el. "Paguba" am achitat-o ulterior la una dintre casele magazinului... dupa ce am dat cu totii declaratii.

Dupa toate astea am fost la politie, unde politistul a facut ceea ce cred eu ca era un raport in care erau toate declaratiile noastre dar scrise de el pe niste formulare. Toate facturile au ramas la politie (cea cu toate cumparaturile si cea pe pixul achitat ulterior).
Mi-au zis ca imi fac dosar penal ...
Ma gandesc ca nu voi ajunge la puscarie pt un pix de 5 lei si sper ca nici amenda penala nu voi lua.