avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate alycris

Activitate alycris

am terminat cic de pe 10 dec 2009, de atunci tot incerc sa dau de patroni sa pot beneficia de somaj
daca depun si cerere de demisie mai pot beneficia de somaj?
de la itm mi s-a spus ca este singura modalitate, si as vrea sa merg la tribunal, care nu este in orasul meu, si as vrea sa stiu ce acte sa am la mine
am iesit din concediul pt cresterea copilului, societatea la care am lucrat nu mai este fuctionabila, nu mai are angajati, ba chiar e sub urmarire penala
am trimis scrisoare cu confirmare de primire la sediu, unde e si locuinta patronului, pt a-mi desface contr. de munca, am primit-o inapoi, pt a putea sa mi se desfaca totusi contr, de munca mi s-a dat sfatul de a actiona in justitie societatea
ce acte sunt necesare pt, intocmirea dosarului la tribunal ?
Răspuns la discuția Intoarcere din ccc
de la ITM mi s-a spus ca sodietatea a facut disponibilizare colectiva cu ultimii 5 angajati in sept 2009, sediul inca i-l mai are(la el acasa) acolo unde si locuieste simi s-a recomandat sa cer decizia de suspendare a cont. de munca printr-o scrisoare recomandata.Sau, dak mi-ar fi de ajutor sa merg la registrul comertului sa vad daca firma e in lichidare si sa cer dwcizia de la lichidatori
Răspuns la discuția Intoarcere din ccc
Societatea si-a inchis si restaurantul si nu reusesc sa mai dau de patron, unde trebuie sa merg, la fortele de munca sau la somaj?
Răspuns la discuția Intoarcere din ccc
PUTETI SA-MI SPUNETI CU CE ACTE TREBUIE SA MERG LA PATRON PENTRU SOMAJ, SAU CARE ESTE PROCEDURA?VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția Intoarcere din ccc
multumesc mult pentru raspuns
Am fost in concediu crestere copil.Copilul a implinit 2 ani pe 10 dec. 2009. Postul care l-am avut anterior nu mai este valabil-reprezentant vanzari, magazinul a fost inchis, mentionez ca societeea mai are un restaurant. As putea beneficia de somaj daca au trecut 20 de zile de la implinirea celor 2 ani ai copilului si eu nu m-am prezentat la societate sa iau legetura cu patronul?nu sunt in relatii tocmai bune cu patronul.