Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere din ccc

Am fost in concediu crestere copil.Copilul a implinit 2 ani pe 10 dec. 2009. Postul care l-am avut anterior nu mai este valabil-reprezentant vanzari, magazinul a fost inchis, mentionez ca societeea mai are un restaurant. As putea beneficia de somaj daca au trecut 20 de zile de la implinirea celor 2 ani ai copilului si eu nu m-am prezentat la societate sa iau legetura cu patronul?nu sunt in relatii tocmai bune cu patronul.
Angajatorul exista iar dvs. trebuia sa va prezentati la serviciu pentru a depune cererea de incetare a suspendarii.
Locul de munca este desfiintat angajatorul va comunica decizia de concediere prin desfiintarea locului de munca cu termen de preaviz de 20 zile lucratoare.
Dupa derularea preavizului va puteti inscrie la AJOFM pentru indemnizatie de somaj.

Recomandarea mea este sa luati legatura cu angajatorul si sa rezolvati amiabil situatia pentru ca toata aceasta perioada poate sa o considere absentare nemotivata.

multumesc mult pentru raspuns
Cererea pentru inscrierea la somaj este de 30 de zile de la data incetarii contractului individual de munca.
Daca nu v-ati prezentat la munca dupa incetarea CIC, atunci aceasta perioada pana luati legatura cu el poate figura ca absente nemotivate.
Daca ar fi fost desfiintat postul trebuia sa primiti deja instiintarea de preaviz si decizia de concediere.
PUTETI SA-MI SPUNETI CU CE ACTE TREBUIE SA MERG LA PATRON PENTRU SOMAJ, SAU CARE ESTE PROCEDURA?VA MULTUMESC ANTICIPAT