Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere din ccc

Am fost in concediu crestere copil.Copilul a implinit 2 ani pe 10 dec. 2009. Postul care l-am avut anterior nu mai este valabil-reprezentant vanzari, magazinul a fost inchis, mentionez ca societeea mai are un restaurant. As putea beneficia de somaj daca au trecut 20 de zile de la implinirea celor 2 ani ai copilului si eu nu m-am prezentat la societate sa iau legetura cu patronul?nu sunt in relatii tocmai bune cu patronul.
de la ITM mi s-a spus ca sodietatea a facut disponibilizare colectiva cu ultimii 5 angajati in sept 2009, sediul inca i-l mai are(la el acasa) acolo unde si locuieste simi s-a recomandat sa cer decizia de suspendare a cont. de munca printr-o scrisoare recomandata.Sau, dak mi-ar fi de ajutor sa merg la registrul comertului sa vad daca firma e in lichidare si sa cer dwcizia de la lichidatori
Trimite-ti pe adresa societatii o cerere prin care solicitati sa vi se comunice decizia de suspendare a c.i.m. sau decizia de incetare a c.i.m.
Cel mai rapid mod de a obtine inchiderea carnetului de munca este tot chemarea în judecata a angajatorului cat si a ITM -ului.
Sigur ca se poate solicita, postal, angajatorului decizia de incetare a CIM, se poate merge personal la sediul pe care il are societatea, situatie in care veti afla mai repede care este opinia patronului si veti sti exact si rapid daca societatea este sau nu in lichidare.
O alta modalitate de a afla daca societatea este in lichidare este si accesarea portalului Tribunalului in circumscriptia caruia este societatea, pe dosare, se introduce numele societatii si se afla daca exista dosar inregistrat si daca este sau nu societatea in faliment.