avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate ioanadoryna

Activitate ioanadoryna

Răspuns la discuția rezident in divort
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dupa ce va dobandi cetatenia romana va putea divorta.


va multumesc
buna ziua,
cetatean rezident in romania nu poate divorta in tara natala din cauza legilor de acolo, poate divorta in romania? casatoria incheiata in tara de origine.mentionez ca respectiva sotie nu e romanca, ci de aceeasi nationalitate ca si rezidentul si locuieste in prezent in tara de origine.
va multumesc
buna ziua,
partenerul meu, cetatean egiptean a primit in 2009 rezidenta ca membru de familie, tata al copilului nostru nascut. desi dosarul a fost incomplet atunci, am beneficiat de clementa din partea ORI. in februarie ii nexpira cardul, si in continuare dosarul e incomplet, ii lipseste actul de stare civila, pe care nu il poate obtine, exista un proces pe rol din 2008 in egipt in acest scop. din acest motiv am fost anuntati ca i se va respinge dosarul de reinnoire a rezidentei. singura clementa pe care am obtinut/o acum este sa aducem actul de stare civila in 15 zile, ceea ce noua ne e imposibil, nu stim daca il va primi anul acesta. partenerul meu este de religie copt ortodox, iar in urma masacrului din ianuarie anul acesta din egipt asupra unui grup de tineri copti au aparut noi legi, care ne limiteaza si mai mult sansele unui raspuns pozitiv. in concluzie, situatia noastra este urmatoarea: suntem o familie formata din doi parteneri necasatoriti si 1 copil, locuim impreuna din 2009, el are contract de munca , fiind managerul ONG/ului creat impreuna, avem activitate in cadrul acestei asociatii.pentru toate cele spuse mai sus avem documente doveditoare. va rog sa ne spuneti daca exista vreo lege in Romania sau in uniunea europeana care sa ne protejeze , sa nu fim despartiti.
va multumesc.
multumesc mult pentru ajutor, sincer am citit legea, dar nu am gasit informatia pentru cetatean strain rezident in romania, dar care pe teritoriul romaniei nu a lucrat niciodata. in aceasta situatie, in alte tari din europa exista o forma de somaj, ma intereseaza daca la noi exista sau nu. am intrebat la fortele de munca dar nici ei nu au fost clari. sau daca stiti cui sa ma adresez. va multumesc
in Romania nu a lucrat. dar in tara de provenienta a lucrat 15 ani. in alte tari din europa statul acorda o suma lunara pentru rezidenti in perioada cat isi cauta servici. de aceea am apelat la dumneavoastra.poate exista si la noi o astfel de lege. va multumesc
buna ziua,
poate primi bani de la stat un cetatean rezident in romania daca momentan nu este angajat nicaieri? in ce conditii? va multumesc