avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1252 soluții astăzi
Forum Activitate tatuoana

Activitate tatuoana

buna ziua

as avea nevoie de consultanta pe urmatorul aspect:

am un pfa deschis pe care prestez servicii. in acelasi timp sunt si angajata cu carte de munca la o societate comerciala. la inceputul lunii martie voi naste, motiv pt care va trebui sa-mi suspend si pfa-ul pt a putea primi banii de concediu de crestere a copilului.

intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. care sunt pasii care trebuie sa-i fac? Unde merg mai intai: la registrul comertului, la finante pt a completa declaratia 200 sau la casa de asigurari pt a plati fondul de 6.5% care imi va permite sa cumulez veniturile din salariu si din pfa?

2. impozitul conform declaratiei 200 il platesc in momentul suspendarii sau il pot plati si ulterior in transe ca pana acum?

multumesc mult
Buna ziua

sunt angajata cu contract si carte de munca la o societate. In acelasi timp am si un PFA pe care am inregistrat venituri in 2009. Am platit la Finante impozitul aferent venitului estimat, urmand ca pana in luna mai sa completez si fisa 200 cu veniturile reale.
data probabila a nasterii e la inceputul lunii martie 2010.

tinand cont de cele de mai sus, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
1. este adevarat ca pe perioada concediului de maternitate trebuie sa-mi inchid temporar pfa-ul?
2. fisa 200 cu veniturile reale inregistratre in 2009 trebuie sa o depun la finante inainte de a naste?
3. Cum trebuie sa procedez pentru a-mi fi luate in calcul si veniturile de pe pfa in valoarea lunara a concediului de maternitate? trebuie sa platesc contributiile cas si impozitul intr-o singura transa inainte de a naste?

multumesc anticipat de ajutor