Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... suspendare PFA temporara pentru concediu de cresterea ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

suspendare PFA temporara pentru concediu de cresterea copilului

buna ziua

as avea nevoie de consultanta pe urmatorul aspect:

am un pfa deschis pe care prestez servicii. in acelasi timp sunt si angajata cu carte de munca la o societate comerciala. la inceputul lunii martie voi naste, motiv pt care va trebui sa-mi suspend si pfa-ul pt a putea primi banii de concediu de crestere a copilului.

intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. care sunt pasii care trebuie sa-i fac? Unde merg mai intai: la registrul comertului, la finante pt a completa declaratia 200 sau la casa de asigurari pt a plati fondul de 6.5% care imi va permite sa cumulez veniturile din salariu si din pfa?

2. impozitul conform declaratiei 200 il platesc in momentul suspendarii sau il pot plati si ulterior in transe ca pana acum?

multumesc mult
Buna ziua,

Sunt intr-o situatie similara (voi naste in Nov. a.c.) si vad ca nu ati primit raspuns la intrebarea dvs.
Presupun insa la fel, pasii ar fi: ORC, Finante, angajator, CASS.
daca aveti alta informatie....
Multumesc.