avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia-daria

Activitate lavinia-daria

In anul 2013 am absolvit Colegiul Economic (studii superioare de scurta durata) in cadrul unei facultati de stat.
In acest an am solicitat unei facultati private sa imi spuna daca pe baza foii matricole din anii studiati imi pot echivala 1 sau 2 ani urmand apoi sa reiau cursurile intr-un an superior.
Mi s-a raspuns sec " colegiul nu mai este incadrat ca si studii superioare. Daca doriti va rugam sa va inscrieti din nou in anul I."
Exista vreo lege care mentioneaza ca studiile de scurta durata cu diploma de absolvire nu mai sunt studii superioare ?
Multumesc !
Discuție Salarizare
Studiile superioare de scurta durata(3ani) se pot incadra ca si grila salariala la studii superioare ,potrivit ultimelor modificari din 2019. De mentionat ca exista si vechime de 8 ani in domeniu.
Răspuns la discuția concediu crestere copil
as dori sa cunosc care sunt drepturile mele atunci cand ma voi intoarce la acelasi loc de munca dupa un concediu de 2 ani pentru crestere copil(ce articol din legea muncii prevede aceste drepturi?). are voie angajatorul sa imi dea un alt post in cadrul unitatii daca cel pe care il ocupam s-a desfintat?
reluare activitate dupa ccc