avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta42

Activitate nicoleta42

Răspuns la discuția abandon familie (tatal fugit)
asta e problema. cunosc un caz similar aici in ploiesti, in care mama l-a reclamat pe tatal copilului pt abandon de familie, politia din Ploiesti hotarand sa nu-l dea in urmarire penala (neinceperea urmaririi penale) pt ca nu este in tara si astfel, taticul scapa cu obrazul curat. fostul meu sot mi-a ras in telefon spunand ca legislatia din Romania il favorizeaza si ca nu se va prezenta niciodata la citatii si astfel Politia, Interpolul, etc nu au ce sa-i faca. este acest lucru adevarat?Intr-adevar, Politia Interpol nu-l va da in urmarire niciodata, chiar de el savarseste aceasta infractiune, pana la urma condamnata de legea romana?
daca tatal este plecat la munca in strainatate, posibil lucreaza si la negru si cu acte, si nu-si plateste nici pensia minima stabilita prin hotarare judecatoreasca, i se poate face dosar penal de abandon de familie sau este dedat in urmarire pt ca nu mai locuieste in tara? poate scapa la infinit? exista posibilitatea ca politia interpol sa-l localizeze si sa-l trimita in tara?
nu am cu cine discuta. este un individ de joasa speta. alcoolic. abia asteapta sa nu mai trimita nici acei bani stabiliti prin judecata. copilul nu va suferi. deja refuza sa mai ia legatura cu el. acesti indivizi nu se vor oferi niciodata voluntari. dar pt toate exista o rezolvare. inca o luna de neplata a pensiei si ii introduc dosar penal.
multumesc. stiu asta. ca asa ceva este deja stabilit de instanta. dar asta este praf in ochi comparativ cu nevoile copilului. statul roman favorizeaza lasitatea la barbati. ar putea foarte bine sa stabilieasca macar plata pensiei la salariul minim pe economie al tarii respective. nu pot avea decat o singura atitudine: sa-i interzic sa-si mai vada copilul. si nu e greu. fata refuza deja. multumesc mult pentru raspuns, oricum.
multumesc pentru raspuns. dar chiar si in romania este destul de greu sa aduci dovezi despre salariul tatalui, dar din italia... nu exista nicio modalitate prin care se pot afla veniturile de acolo? conventie, consulat, politie , interpol? nu este normal ca ei sa-si traiasca viata ca niste nesimtiti si copii lor sa sufere. (acest caz nu este singular, eu ma descurc destul de binisor, este vorba doar de un principiu, sa-i lasam pe acesti escroci sa duca o viata linistita, daca as proceda ca el ce s-ar alege de copil?ca asta ma invata legea din romania, sa fug si eu ca el si sa nu-mi pese. sa aiba grija statul, desi nu l-a facut el, corect? ) ar trebui schimbata legislatia in acest domeniu.
as dori sa stiu cum pot obliga fostul sot la plata pensiei alimentare pt copilul nostru in conditiile in care acesta nu are un contract fix de munca? lucreaza pe cont propriu. apare si pe un site al provinciei verbania unde-si ofera serviciile de muncitor in constructii.