avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate B. Stefan

Activitate B. Stefan

Răspuns la discuția Cat va fi o pensie neta în 2024?
Suma este media pe 6 luni alese. Decizia iese în martie. Până atunci as putea primi un răspuns de la cei avizați în domeniu cu privire la marea Indexare, adică pensia de la 01.01.2024.
Răspuns la discuția Cat va fi o pensie neta în 2024?
Poate răspunde cineva care știe despre pensiile militare. Cei care au ieșit înainte de 15.09.2017. Și la cei care au ieșit după aceea. Care este marea Indexare (ca suma rezultata).
Răspuns la discuția Cat va fi o pensie neta în 2024?
Și cât va fi pensia neta ? Marea Indexare !
Cat va fi o pensie neta în 2024 care la 31.12.2023 era de 8161 lei ? Scuze. Mă refer la pensie militara.
Pensiile militare se indexează la 01.01.2024? Și dacă se indexează, cu cât?
Multumesc. Dar parca mi se par acte normative superioare., indiferent de norme, etc.(dacă se emit).

Cornel Vasile a scris:

de la data întrării în vigoare ordinului de ministru

H.G.nr.1198/2022 a întrat în vigoare la data publicării în M.Of.-11.10.2022. Ordinul de ministru nr.181/2022 a întrat în vigoare la data publicării în M.Of.-7.12.2022. Ambele se refera la drepturi de transport. De la ce data se obțin aceste drepturi ? De la data întrării în vigoare a H.G. sau de la data întrării în vigoare ordinului de ministru ?
Multumesc.
Multumesc. Atunci o sa interpreteze în favoarea instituției, nu a solicitantului. Ma gandeam ca nu este loc de interpretare, atâta timp cât in HG sunt trecute ambele deplasari.
O seara buna !

Cornel Vasile a scris:

Explicație nu găsiți decat la cei care aplica legea, iar daca considerați ca sunteti nedreptățit, atunci va puteti adresa instantei de judecata.
Multumesc mult. Vroiam o explicație juridica.

Cornel Vasile a scris:

Forului superior de care aparțineți

De unde aflu sigur cum se interpretează, dacă nu va supărați!
Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea , este cumulata .. adica dus-intors in limita a 70 km.