avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeana

Activitate Georgeana

In perioada 01.10.2008 - 01.10.2009 am avut contract de munca,angajat calificat la o firma privatizata.
Din data de 01.10.2009 si pana in data de 01.06.2010 am beneficiat de somaj (in mod normal beneficiam de 9 luni de somaj,insa o alta firma privatizata m-a angajat din somaj) . Din data de 01.06.2010 figurez ca angajat calificat , cu data de 01.07.2010 firma ma trimite in prenatal.Pana aici e totul in regula,voi intampina ceva probleme la intocmirea dosarului? Imi va elibera somajul adeverinta de venit pe lunile in care am beneficiat de somaj?
Buna ziua,as dori sa stiu ce acte trebuie la dosarul ce-l voi depune in privinta primirii indemnizatiei pentru cresterea copilului timp de 2 ani. Provin din munca.
Va multumesc anticipat !
Buna ziua,vreau sa aflu ce e de facut in cazul meu:sunt insarcinata in 2 luni si sunt in somaj , ma incadrez la concediul de crestere al copilului de 2 ani?? Pe perioada 01.10.2008 - 01.10.2009 (12 luni) am fost angajata la o firma , pe intreaga perioada a angajarii avand salarul minim pe economie . Incepand cu 01.10.2009 am intrat in somaj. Doctorul mi-a spus ca o sa nasc in 11 august . Eu am 9 luni somaj, pana in iunie (inclusiv luna iunie),deci as ramane cu o luna si ceva descoperita,dar daca legea mi-ar permite sa ma angajez o luna sau chiar 2 la o firma , ar fi in regula.
Unii spun ca trebuie sa ai 10 luni lucrate la o singura firma , ca nu poti sa ramai in prenatal din somaj si nici sa figurezi ca angajata la o firma doar 1 luna sau 2 inainte de nastere. Ce sa fac? Va multumesc!