avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate erdei alexandru

Activitate erdei alexandru

Răspuns la discuția marirea pensiei de intretinere
Nu cumva instanta trebuie sa solicite aceste lucruri la sesizarea mea?Ce garantie am eu ca pot afla pe cont propriu veniturile acesteia?Si din nou...PRIN CE ACT PROCEDURAL POT SOLICITA ACESTE LUCRURI???
Răspuns la discuția marirea pensiei de intretinere
ce acte trebui sa intocmesc in acest scop?
In urma divortului am castigat dreptul de a creste si educa copii, fosta sotie fiind obligata la plata pensiei de intretinere.Avand in vedere ca de cativa ani nu am actionat-o pentru marirea acestei sume, in decembrie am facut acest lucru iar ea a depus o cerere reconvetionala aratand ca nu are de unde sa dea mai multi bani.Eu am probe ca are multe surse de castig, si vreau sa aduc la cunostiinta instantei acest lucru.Mentionez ca m-am recasatorit si pe langa cei doi copii din prima casatorie mai am un copil si din a doua, deci in total trei copii, pe care trebuie sa-i intretin dintr-un singur salariu de bugetar.
Ce este de facut? Rog sa-mi raspundeti si sa ma indrumati.
Răspuns la discuția Admiterea in magistratura
Am facut si contestatie dar a venit acelasi raspuns sec referitor la un articol de lege privitor la admiterea in magistratura, in care , culmea, indeplinesc conditia de politist in politie judiciara(20 de ani fara intrerupere si nu 5).De aceea va rog sa ma lamuriti!Va multumesc!
Am incercat in cursul anului 2009, sa ma inscriu la admiterea in INM.Mi-au acceptat dosarul la Parchetul de pe langa Tribunalul Covasna, iar la Bucuresti mi-a fost respins pe motiv ca nu am cei 5 ani de vechime in domeniu.Mentionez ca sunt politist si ca am calitatea de organ de cercetare penala de aproape 20 de ani, si sunt licentiat in drept la facult.Simion Barnutiu din Sibiu din anul 2008.In prezent urmez masterul.
Intrebare:de ce nu sunt acceptat la examen?