avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1742 soluții astăzi
Forum Activitate virgil.cornel

Activitate virgil.cornel

Chiar daca vechiul proprietar a semnat acel tabel(este vorba de un tabel cu toti locatari) in extrasul CF nu este trecuta nici o cedare a partilor comune catre vecinul de la 4,CF este
complet cu toate partile comune indivize corespunzatoare apartamentului meu.
Si intr-un final daca trebuie sa ai cedez acea parte comuna de pe acoperis ,pot sa
o fac ca si proprietar sau trebuie sa cer acordul bancii avind in vedere ca este cesionat in favoarea banci?

Multumesc!
Buna ziua,

In 2007 am achizitionat un apartament in Timisoara cu credit bancar ,cesionat in
favoarea bancii?
In 2006 vecinul de la 4 se intelesese cu vecini pe baza unei liste(nimic notarial)
ca toti vecini ai cedeaza lui uscatoria si partea comuna de pe bloc
in schimbul mansardarii si termopanelor pe casa scarii.
Ulterior uni din vecini au realizat ca schimbul nu este prea echitabil adica
vecinul de la 4 lua mansarda toata(urma sa o transforme intr-un imens apartament) + uscatoria in schimbul termopanelor de pe casa scarii.
Atunci vecinul de la 4 a dat in judecata asociatia pe motiv ca uni nu mai vor sa-i cedeze partea comuna de pe bloc(eu nu eram atunci proprietarul apartamentului cand a inceput procesul respectiv in 2006 si nici nu am semnat nici un tabel sau altceva).
Fostul propritar a semnat acel tabel ca cedeaza acea parte comuna de pe bloc
dar nu s-a facut nici un act notarial.
Eu am cumparat apartamentul complet cu tot cu parti comune.
Intre timp procesul cu asociatia a fost castigat de vecinul de la 4.
Pe parcursul procesului am fost invitat cand de vecinul de la 4 cand de presedintele asociatiei sa ma alatur ori cu unu ori cu altul.
Eu am refuzat de ficare data si a zis ca nu vreau sa ma amestec in acest proces.
Iar in prezent vecinul de la 4 mi-a trimis prin avocat acasa scrisoare ca daca nu-i cedez partea mea comuna de pe bloc ma da in judecata.
Are vreun temei legal sa ma dea in judecata?
Poate sa castige daca ma da in judecata?

Multumesc!

Buna ziua,

In 2007 am achizitionat un apartament in Timisoara cu credit bancar ,cesionat in
favoarea bancii?
In 2006 vecinul de la 4 se intelesese cu vecini pe baza unei liste(nimic notarial)
ca toti vecini ai cedeaza lui uscatoria si partea comuna de pe bloc
in schimbul mansardarii si termopanelor pe casa scarii.
Ulterior uni din vecini au realizat ca schimbul nu este prea echitabil adica
vecinul de la 4 lua mansarda toata(urma sa o transforme intr-un imens apartament) + uscatoria in schimbul termopanelor de pe casa scarii.
Atunci vecinul de la 4 a dat in judecata asociatia pe motiv ca uni nu mai vor sa-i cedeze partea comuna de pe bloc(eu nu eram atunci proprietarul apartamentului cand a inceput procesul respectiv in 2006 si nici nu am semnat nici un tabel sau altceva).
Fostul propritar a semnat acel tabel ca cedeaza acea parte comuna de pe bloc
dar nu s-a facut nici un act notarial.
Eu am cumparat apartamentul complet cu tot cu parti comune.
Intre timp procesul cu asociatia a fost castigat de vecinul de la 4.
Pe parcursul procesului am fost invitat cand de vecinul de la 4 cand de presedintele asociatiei sa ma alatur ori cu unu ori cu altul.
Eu am refuzat de ficare data si a zis ca nu vreau sa ma amestec in acest proces.
Iar in prezent vecinul de la 4 mi-a trimis prin avocat acasa scrisoare ca daca nu-i cedez partea mea comuna de pe bloc ma da in judecata.
Are vreun temei legal sa ma dea in judecata?
Poate sa castige daca ma da in judecata?

Multumesc!
Discuție Card cu bani
Buna ziua,
Fratele meu a achizitionat un aparat foto in rate de la altex,odata cu aparatul a primit si un card cu 700 lei pe el.
Ratele au fost achitate si suma de pe card a fost completata dupa ce a scos ceva bani de pe card.Apoi a sunat la firma care a emis cardul sa-i inchida cardul si respectivi i-au zis sa vina la Bucuresti sa inchida cardul (el este din Gorj).Nu s-a dus puntru ca neu este normal sa se intimple asa...acum dupa vreo 3 ani ai trimite acasa scrisoare ca are de platit penalizari de 2000 lei.
Ilegalitati:
1.Nu s-a inchiat nici un contract cu banca doar a primit cardul in mana ca si "bonus"
2.Nu i s-au prezentat comisioanele si toate cele aferente primiri unui card.
3.Nu i s-a inchis contul de card dupa ce a fost completata suma pe motiv ca trebuie sa vina la Bucuresti (aparatul fiind luat dintr-un magazin din Gorj).
Ce este recomandat sa facem avand in vedere "nesimtirea" acestei banci(firme)?Avem castig de cauza in instanta?Cui putem raporta aceste "constrangeri" din partea banci(firme)?