avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate nicossia

Activitate nicossia

Cu scuze ca nu inteleg termenii juridici....! Prietena si colega mea-chiar nu sunt eu in cauza- isi indeplineste cinstit obligatiile fata de batran si acum.Plateste lumina,medicamente,ii gateste,cum s-au inteles.Si se teme sa nu piarda apartamentul.Batranul nu a recunoscut fata de ea ca s-a recasatorit,deci nu au schimbat nimic fata de intelegerea initiala.
E greu de spus ce altceva mai ascunde sau intentioneaza sa faca,de aici si grijile omului care de 11 ani munceste chiar cinstit.
desi nu prea inteleg ce-ati intrebat......stiu ca apartamentul e pe numele prietenei si ca plateste impozitele; contract de vanzare -cumparare.
Buna ziua.Incerc sa ajut o prietena care are un necaz,ati putea sa ma ajutati?
Uitati problema.
A incheiat contractul cu 2 batrani,pentru un apartament si l-a respectat pana-n prezent.L-a incheiat acum 11 ani,la notar.Batrana a murit acum 4 ani.Batranul (85 de ani) s-a cuplat cu dna de curatenie a scarii blocului (57 ani) si traiesc impreuna in apartament.Desi ascund asta,se pare ca de 1 an s-au casatorit civil (sau cum s-o numi! ) la primarie.La o betie,dna a aratat noul buletin -cu numele siadresa schimbata,dupa casatorie.Se pare ca a luat-o in spatiu dupa contractul vechi (?!).
Prietena mea intreaba ce drepturi are noua sotie a batranului,daca vor avea probleme cu ea si daca o poate evacua dupa moartea batranului.
Multumesc .
Fiul meu are pensie alimentara de 9 lei -fost 87.500 lei vechi .Divortul a fost in 1999 ,atunci fostul era pensionat medical.Nu stiu daca lucreaza,nu pot sa aflu nici ce pensie are acum,sau alte amanunte.
Se poate mari pensia copilului ?Fara proces? Cat ar fi suma acum? - sa stiu in ce ma bag si daca are sens acest demers.
Multumesc.