Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract viager cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract viager cu clauza de intretinere

Buna ziua.Incerc sa ajut o prietena care are un necaz,ati putea sa ma ajutati?
Uitati problema.
A incheiat contractul cu 2 batrani,pentru un apartament si l-a respectat pana-n prezent.L-a incheiat acum 11 ani,la notar.Batrana a murit acum 4 ani.Batranul (85 de ani) s-a cuplat cu dna de curatenie a scarii blocului (57 ani) si traiesc impreuna in apartament.Desi ascund asta,se pare ca de 1 an s-au casatorit civil (sau cum s-o numi! ) la primarie.La o betie,dna a aratat noul buletin -cu numele siadresa schimbata,dupa casatorie.Se pare ca a luat-o in spatiu dupa contractul vechi (?!).
Prietena mea intreaba ce drepturi are noua sotie a batranului,daca vor avea probleme cu ea si daca o poate evacua dupa moartea batranului.
Multumesc .
Trebuie analizat contractul de un specialist.S-a transferat nuda proprietate in momentul perfectarii actului sau nu?
desi nu prea inteleg ce-ati intrebat......stiu ca apartamentul e pe numele prietenei si ca plateste impozitele; contract de vanzare -cumparare.
Actuala soţie nu va avea niciun drept la decesul soţului ei cu privire la această casă. Nici măcar dreptul de abitaţie asupra casei în care a locuit, drept care este condiţionat de apartenenţa casei la bunurile moştenirii (art.973 c.civil).
Cred ca doamna n-a stiut asta cand s-a casatorit :D
A putut s-o ia in spatiu pt ca dansul are acum drept de folosinta a locuintei pt el si familia sa.
Dupa decesul batranului, fameia nu are niciun drept acolo, insa daca n-o sa plece de bunavoie, proprietarii vor fi nevoiti sa se adreseze instantei.
nicossia a scris:

Buna ziua.Incerc sa ajut o prietena care are un necaz,ati putea sa ma ajutati?
Uitati problema.
A incheiat contractul cu 2 batrani,pentru un apartament si l-a respectat pana-n prezent.L-a incheiat acum 11 ani,la notar.Batrana a murit acum 4 ani.Batranul (85 de ani) s-a cuplat cu dna de curatenie a scarii blocului (57 ani) si traiesc impreuna in apartament.Desi ascund asta,se pare ca de 1 an s-au casatorit civil (sau cum s-o numi! ) la primarie.La o betie,dna a aratat noul buletin -cu numele siadresa schimbata,dupa casatorie.Se pare ca a luat-o in spatiu dupa contractul vechi (?!).
Prietena mea intreaba ce drepturi are noua sotie a batranului,daca vor avea probleme cu ea si daca o poate evacua dupa moartea batranului.
Multumesc .

In primul rand, achiesez la opinia d-lui avocat Themis pe care o sustin, in al doilea rand si ultimul...de fapt, despre ce este vorba? Apartamentul respectiv, care face obiectul acestei discutii, a fost vandut unui tert cu doua clauze principale: uzufruct si intretinere? Daca este vorba numai despre clauza de intretinere, prietena trebuie sa nu-si faca altfel de probleme! "Prietana" pentru care ai postat intrebarea nu beneficiaza de nimic altceva... Batranul a renuntat la seviciile sale care privesc intretinerea acestuia dupa decesul sotiei sale.