Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara din pensie medicala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara din pensie medicala

Fiul meu are pensie alimentara de 9 lei -fost 87.500 lei vechi .Divortul a fost in 1999 ,atunci fostul era pensionat medical.Nu stiu daca lucreaza,nu pot sa aflu nici ce pensie are acum,sau alte amanunte.
Se poate mari pensia copilului ?Fara proces? Cat ar fi suma acum? - sa stiu in ce ma bag si daca are sens acest demers.
Multumesc.
fiul dvs poate obtine o pensie raportata la venitul minim pe economie.
veniturile tatalui le puteti afla de la sectia financiara de la domicililul tatalui debitor
fara proces -nu-i mare lucru si nu cred ca aveti nevoie de avocat-nu se poate

pt un copil suma este de 1/4 din veniturile realizate dar nu mai putin decat venitul minim garantat
ContSters63637, utilizator
Pensia de intretinere a copilului se poate majora prin introducerea unei cereri de majorare a acesteia la instanta competenta (judecatoria de la domiciliul paratului sau al dvs.). O alta cale de majorare decat cea judecatoreasca nu exista (in afara situatiei in care fostul dvs. sot ar achita o pensie mai mare de buna voie.). Dupa introducerea cererii, judecata se poate face si in lipsa, solicitindu-se date desore veniturile paratului de la locul de munca indicat sau de la Agentia de somaj care il are in evidenta. Cuantumul pensiei se stabileste ca procent din valoarea veniturilor sau ca suma fixa stabilita ca o cota corespunzatoare acelorasi venituri ale paratului. In situatia in care veniturilr paratului nu se probeaza in niciun mod, istabta poate stabili cuantumul pensiei la valoarea venitului minim pe economie.
Costurile procesului de majorare sunt foarte mici, fiind necesara numai introducerea cererii.
ContSters36411, utilizator
marti a scris:

fiul dvs poate obtine o pensie raportata la venitul minim pe economie.
veniturile tatalui le puteti afla de la sectia financiara de la domicililul tatalui debitor
fara proces -nu-i mare lucru si nu cred ca aveti nevoie de avocat-nu se poate

pt un copil suma este de 1/4 din veniturile realizate dar nu mai putin decat venitul minim garantat
Daca tatal are pensie de boala instanta va lua in calcul acea pensie de boala si va fixa pensia de intretinere ca procent din pensia de boala. Pensia se plateste in functie de nevoile celui care o cere dar si de nevoile celui ce urmeaza sa o plateasca. Daca el nu are mai mult decat pensia de boala si se prezuma de catre instanta ca nu poate munci tocmai fiindca este pensionat pe caz de boala atunci pensia de intretinere va fi procent din pensia de boala. Va puteti interesa la Casa pensiilor sa vedeti daca el mai beneficiaza de pensia de boala.
Aceasta pensie de boala a avuta in vederea calcularii pensiei de intretinere (constituie venit permanent ).
In cazul depunerii unei actiuni de majorare a pensiei de intretinere,instanta va acorda pentru minor o pensie de pana la 1/4 din veniturile realizate de tatatal sau.
La stabilirea sumei se au in vedere veniturile sotului,varsta si nevoile minorului.