avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate claudiusfarc

Activitate claudiusfarc

Merci,
Spuneam ca in lege nu am vazut nimic legat de cele 60 de zile de la data
nasterii ca si termen de depunere al dosarului.
Cele 42 zile sunt obligatorii dupa nastere, dupa care te poti intoarce la munca.
La data de 8 martie am ajuns prin cele 126 de zile .
Buna ziua,

Sotia mea a intrat in prenatal de la 1 nov.2009, a nascut in 16 dec.2009.
Normal acum ea este in postnatal pana in 08.03.2010.
Am inteles ca obligativitatea in lege consta doar in cele 42 zile dupa nastere.
Ea vrea sa ramana pana in 8 Martie in postnatal.
Insa a aparut o alta problema. De la Primarie i s-a spus ca trebuie sa depuna dosarul pt. CIC maxim pana la 60 de zile de la nastere ceea ce inseamna ca
ar trebui depus pana in 14.02.2010.
Exista undeva untermen pana la care trebuie depus acest dosar(Adeverinta de venit pe ultimele 12 luni lucrate,cerere,etc)?
Răspuns la discuția reobtinere permis
Multumesc
Răspuns la discuția plata anticipata impozit profit
Multumesc de raspuns. In cazul acesta o vad ca pe o relaxare fiscala avand in vedere ca 2009 a fost un an nu tocmai bun pentru profit. Marele an de asteptari, in ceea ce priveste profitul, se preconiza a fi 2010
Răspuns la discuția reobtinere permis
Am avut prima sentinta in iunie 2009, am facut recurs si in oct.2009 s-a respins.
De anul acesta s-a introdus sistemul platilor anticipate si pt.PJ altele decat cele bancare,etc. In CF la art.34 specifica acest aspect.
Intrebari:
Ce plata anticipata mai este aceasta daca prima plata se va efectua abia in aprilie pt.primul trimestru?
Stie cineva altceva despre acest subiect?
Răspuns la discuția reobtinere permis
e vorba de art.87 alin 1 din OUG 195/2002 (condamnare 1an si 2luni) si suspendare conditionata a pedepsei cf. 81,82 CP, adica clasicul "conducere pe drumurile publice a unui autovehicul avand in sange o imbibatie..."
Ce sa inteleg? Cf. paragrafului de mai jos cei care au avut o infractiune , nu vor mai putea obtine permisul niciodata?

"La data programarii la examen, candidatul trebuie sa indeplineasca cerintele legale referitoare la varsta si la starea de sanatate, detine categoria/ subcategoria necesara pentru obtinerea altor categorii/ subcategorii si sa nu fie condamnat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte sau vatamare corporala grava, produsa ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie."