avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul CIC si termen depunere dosar
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul CIC si termen depunere dosar

Buna ziua,

Sotia mea a intrat in prenatal de la 1 nov.2009, a nascut in 16 dec.2009.
Normal acum ea este in postnatal pana in 08.03.2010.
Am inteles ca obligativitatea in lege consta doar in cele 42 zile dupa nastere.
Ea vrea sa ramana pana in 8 Martie in postnatal.
Insa a aparut o alta problema. De la Primarie i s-a spus ca trebuie sa depuna dosarul pt. CIC maxim pana la 60 de zile de la nastere ceea ce inseamna ca
ar trebui depus pana in 14.02.2010.
Exista undeva untermen pana la care trebuie depus acest dosar(Adeverinta de venit pe ultimele 12 luni lucrate,cerere,etc)?
Cel mai recent răspuns: claudiusfarc , utilizator 20:16, 11 Februarie 2010
Se efectueaza plata indemnizatie crestere copil din ziua incetarii acordarii concediului si indemnizatiei de maternitate.
Plata la acest termen este conditionata de depunerea dosarului de solicitare a dreptului prevazut de O.U.G. nr. 148/2005 in termen de cel mult 60 de zile lucratoare.
...nu inteleg cum ati calculat cele 42 zile de concediu de la data nasterii...cum ati ajuns la data de 8 martie ??
revin cu editare: am inteles este corect cum spuneti...intrucat sotia a stat in concediu de sarcina doar 45 zile voiati ca restul pana la 126 sa efectueze dupa data nasterii.Prin lege sunt obligatorii 42 zile de la data nasterii.
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2010
DOAR_NOI, utilizator
Merci,
Spuneam ca in lege nu am vazut nimic legat de cele 60 de zile de la data
nasterii ca si termen de depunere al dosarului.
Cele 42 zile sunt obligatorii dupa nastere, dupa care te poti intoarce la munca.
La data de 8 martie am ajuns prin cele 126 de zile .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu postnatal imolla imolla buna ziua as dori sa stiu daca in cazul in care din cele 126 de zile de concediu pre si postnatal s-au efectuat inanite de asterea copilului doar 60, ... (vezi toată discuția)
Somaj si concediu crestere copil pana la 2 ani bioanad bioanad Buna ziua! Ma aflu in saptamana 33 de sarcina, termenul aproximativ pentru nastere fiind 12 septembrie 2010. Am o vechime in munca de 3 ani iar momentan sotul ... (vezi toată discuția)
Dosar indemnizatie crestere copil adinanicoleta adinanicoleta Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti cand se poate depune dosarul pentru indemnizatia crestere copil, la terminarea concediului pre/postnatal sau la 42 de zile ... (vezi toată discuția)