avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate smandy

Activitate smandy

am 3 situatii la 3 societati
1.cladirea e achizitionata in 02.2005 de la o alta societate cu TVA in 01.2006 vinde o parte din cladire cu TVA in 01.2007 majoreaza valoare cladire cu o investitie si in 2009 inchiriaza spatiul la o societate factura fiind fara TVA pe lunile 02-12.2009
in 01.2010 incepe propria activitate in spatiu , nu il mai inchiriaza - cum inregistrez ajustarea TVA ? cf. art.149 din CF?
2.cladirea e achizitionata de la persoana fizica in 01.2007 fara TVA si din 11.2009 factureaza chirie pe spatiu la o soc. fara TVA ? trebuie calculata prorata ? ajustare nu am la ce ca achizitia e fara TVA
3.o SC are ctr.de comodat cu alta SC pt. spatiu comercial pe care il subanchiriaza la o alta SC si factureaza fara TVA - spatiul este achizitionat de prima SC fara TVA in 2006 - calculez pro rata ? ajustare nu am la ce
va rog mult ajutati-ma ca nu am reusit nici cum sa le dau de capat - daca calculez ajustare la TVA la primul caz cum zice in CF ar tebui sa fac 635=4426 pt. TVA aferent la inca 16 ani 20-4(2005-2008) pt.11luni de inchiriere - nu e logic sau nu am inteles eu bine.
va rog sa imi spuneti care e contul contabil corect in care trebuie sa inregistrez taxele privind diferite avize sau autorizatii pentru o constructie a unei societati in care isi va desfasura activitatea - problema e ca depinde constructia de un credit bancar ce il va primi sau nu ... deci ex. taxa aviz amplasament constructie platita la ENEL, Sanatate publica , Apaprod ... etc. in ce cont le voi inregistra ? constructia nu se face in regie proprie - 231 ? 635 ? sau...?????????
multumesc anticipat