avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate sictiran

Activitate sictiran

Răspuns la discuția Hotarare AGA SRL prin mandat
Domnule avocat,
va rog sa-mi mai raspundeti la o singura intrebare legata de cele prezentate mai sus.
In cererea de chemare in judecata nu am cerut anularea pe forma a hot. AGA invocata ca baza intr-o decizie de concediere.
Cum formulez "exceptia de nulitate absoluta " ? Sper ca se poate pe procedura, la primul termen, odata cu intregirea/modificarea cererii, si cu solicitarea cererii in probatiune.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Hotarare AGA SRL prin mandat
sad a scris:

convocarea sa se poata face dupa regulile de la SA cu conditia ca acest lucru sa fie prevazut in mod expres in actul constitutiv.


imi dati va rog si un art de lege care prevede chestia asta ?
Răspuns la discuția Hotarare AGA SRL prin mandat
Art. 121
Actionarii reprezentand intreg capitalul social vor putea, daca nici unul dintre ei nu se opune, sa tina o adunare generala si sa ia orice hotarare de competenta adunarii, fara respectarea formalitatilor cerute pentru convocarea ei.

Asta e cel invocat in hotararea in speta mea.

Dvs spuneti ca daca nu e specificat in mod expres in actul constitutiv atunci se aplica :

Art. 195
(1) Administratorii sunt obligati sa convoace adunarea asociatilor la sediul social, cel putin o data pe an sau de cate ori este necesar.
(2) Un asociat sau un numar de asociati, ce reprezinta cel putin o patrime din capitalul social, va putea cere convocarea adunarii generale, aratand scopul acestei convocari.
(3) Convocarea adunarii se va face in forma prevazuta in actul constitutiv, iar in lipsa unei dispozitii speciale, prin scrisoare recomandata, cu cel putin 10 zile inainte de ziua fixata pentru tinerea acesteia, aratandu-se ordinea de zi.

Pana aici mi-e f clar. Cu mandatul cum ramane insa ? Pot asociatii (repet, persoane juridice straine) sa mandateze reprezentantul legal (una si aceeasi persoana cu administrator si director general) adica o singura persoana sa emita hotarari AGA ? Exista un mandat generic, sau se emite pur si simplu o imputernicire ?
Pt hotarari AGA este obligatorie publicarea la reg. comertului ? Indiferent de natura hotararii ?
Pot obtine actul constitutiv de la reg comertului ?
Răspuns la discuția Hotarare AGA SRL prin mandat
In speta, pentru justificarea emiterii hotararii, reprezentantul legal, invoca art 121. (ca sa justifice neindeplinirea procedurii de convocare a asociatilor).
La sfarsitul hotararii, tot repr. legal scrie ca se imputerniceste pe el insusi sa aduca la indeplinire prezenta hotarare.
Dupa care semneaza ca mandatar al asociatilor persoane juridice.
E legal ?
Nu am atacat pe nimeni, sau cel putin nu asta a fost intentia mea. Am dat link-ul in postul unde am scris. Ce-i drept dupa mai 2011, au aparut o gramada de variante.
Imi cer scuze inca o data daca am suparat pe cineva, dar inclusiv acum am o cerere pe litigii de munca unde se mentioneaza "scutire de taxa de timbru conf art 285 codul muncii" intocmita de un avocat. (de fapt 270 conf informatiilor corecte)
Ce sa mai zic atunci ?
Ca sa inchei acest subiect, e in regula raportarea la art 1362 de c. civ. la care faceam referire ?
Buna ziua,
Reprezentantul legal al unei societati comerciale (SRL) emite o hotarare AGA in calitate de mandatar, cu invocarea art 121 din legea 31/1990.
Calitatea de mandatar trebuie sa reiasa din documente prin care asociatii societatii (persoane juridice straine) mandateaza reprezentantul sa emita hotarari AGA ?
Exista baza legala pt o astfel de hotarare ?
Imi cer scuze. Chiar am verificat, din mai multe surse. Nu era intentia mea sa le stiu pe toate, altfel n-as intreba. Din pacate, practica mi-a demonstrat nu o data, ca destui avocati, si nu generalizez aici, nu stiu ceea ce-mi spuneti dvs.
Multumesc pt informatii.
ART. 253 Modul de exercitare a dreptului de greva, organizarea, declansarea si desfasurarea grevei, procedurile
prealabile declansarii grevei, suspendarea si incetarea grevei, precum si orice alte aspecte legate de greva se
reglementeaza prin lege speciala.

Induceti lumea in eroare....:)

[ link extern ]

Numai jurist sa nu fii in ziua de azi. E o varza totala. Si ne miram de sentinte date aiurea de d-nii judecatori.
Va multumesc pentru informatii.
Deci pot invoca art 269 CM , raportat la art 1362 cod civil.
De altfel codul muncii cu art 269 are ultima varianta aplicabila cu 1 mai 2011.
Desigur am sa incerc. Insa intrebarea mea era alta.
Daca decizia XL care face referire la niste articole din vechiul cod civil ar mai putea fi invocata si daca pot invoca ca si pretext art 1362 din actualul cod civil.