avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate beatrice7978

Activitate beatrice7978

Răspuns la discuția calcul indemnizatie somaj
nu mi-ati raspuns concret la intrebare: se iau in calcul salariile compensatorii sau nu?!
doresc sa stiu daca la calculul indeemnizatiei de somaj se iau in calcul si salariile compensatorii primite in cazul unei concedieri colective (din care s-au facut retinerile catre stat) adica ex: venit brut 2500, vechime in munca 29 ani, perioada de cotizare 29 ani si spor vechime 25%, sal compensatorii 30.000. Conform legii, somajul ar fi: 6000x75%=4500 la care se adauga 10% din 2500 adica 250, total 700, nu? doar ca si salariile compensatorii tot venit sunt(dupa parerea mea, mai ales ca, contributiile catre stat au fost deja retinute!)si calculul meu ar arata altfel, adica: 4500+(12x2500+30.000):12=4500+5000=1100 indemnizatie! va rog sa-mi spuneti daca gresesc , multumesc
am divortat acum 3 ani iar fiica mea a decis sa ramana cu mine, acum are 18 ani si 2 luni si ...m-a lovit! motivul: haosul din viata ei,camera ei , absentele de la scola si plecarile zilnice in miez de noapte! ne-am certat si atunci a inceput sa-mi rupa din lucruri(erau la ea in camera)si sa le arunce pe geam, apoi mi-a spus ca sunt o muista.Atunci i-am dat o palma si a luat foc, a venit si m-a lovit mi-a smuls bluza si a inceput sa urle. Mama mea era de fata si se uita, nu a spus nimic in apararea mea. A doua zi, am fost anuntata ca si-a scos certificat medico-legal si mi-a facut plingere la politie pentru ca am batut-o!!!! Mama mea ii permite orice, i-a promis casa in care stam(de atunci ,fiica mea este mai agresiva) desi singura care aduce venituri in casa sunt eu, eu platesc toate facturile, mama habar nu are ce/cat/unde trebuie platit, nu i-am cerut niciodata un ban si cum nu am nimic pe numele meu(nici succesiunea dupa tata) ma pot trezi in strada! ce vreau eu sa stiu: daca are CML, plingere la politie si -eventual-pe mama de partea ei, ce pot eu pati?! sau cum sa ma apar, pentru ca eu nu mi-am luat cerificat desi eram plina de zgarieturi si vanatai?