avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate georgecu

Activitate georgecu

Răspuns la discuția aplicarea legii 175/16 iul 2010
va multumesc tuturor celor care mi+au dat un raspuns in aceasta problema!
=D>:D:)=D>
Răspuns la discuția aplicarea legii 175/16 iul 2010
eu nu cumpar efectiv apartamentul cu bani, fiind apartament cumparat de parintii mei in 1996
acum trebuie sa suport doar cheltuielile de notariat
dar avand in vedere ca nu se poate sterge acea datorie, chiar daca exista o lege in vigoare, ma aflu in situatia in care trebuie sa imprumut aceasta suma ca sa-mi pot face actele, fara sa preiau apartamentul cu datorii
si da, de multe ori o suma care pare mica, de 350 lei pare mult mai mare atunci cand trebuie sa o dai repede- relativ intr-o zi - doua, si pe langa asta se mai adauga si rate si alte cheltuieli lunare, de la care nu poti sa faci pas
multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția aplicarea legii 175/16 iul 2010
multumesc pentru raspuns
dar mie imi trebuie adeverinta pe numele mamei ca nu are datorii in vederea incheierii contractului (asa mi-a cerut notara), iar ei nu vor sa-mi dea o asemenea adeverinta
mentionez ca sunt din iasi
buna ziua!
va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o am
mama mea vrea sa-mi faca acte de vanzare-cumparare pe un apartament, la care am achitat toata datoria la asociatia de locatari(in luna august -respectim950 ron), ramanand doar penalizarile de 350 RON, pe care chiar nu mai am momentan cum sa le platesc
am inteles ca a intrat in vigoare legea 175/2010, prin care ar trebui ca penalizarile sa fie sterse in momentul in care suntem cu plata la zi
cei de la asociatie ne-au spus ca, neexistand metodologia dupa care ar trebui sa se aplice lgea , ei nu o pot aplica.
ca atare eu ar trebui sa platesc penalizarile inainte de a face actul de vanzare-cumparare sau sa preiau apartamentul cu tot cu datorii, nemaiputand sa mi le scada dupa aceea, fiind un alt proprietar.
mentionez ca de 7 ani am mutatie impreuna cu sotul in acest apartament,
avand si un copil , nu depasim 1000Ron/persoana,
cum trebuie sa procedez, ca sa pot sa-mi fac actele, si sa scap de cele 350ron penalizari?:(:sorry:
va multumesc mult
buna ziua!
va rog foarte mult sa ma clarificati cu o problema!
iau indemnizatie de crestere copil din iulie 2005, datorite faptului ca baietelul meu a fost operat la inima si inca mai are ceva probleme, fiind incadrat in gradul de handcap 1. intrebarea mea este : in tot acest timp mie mi-a mers vechimea in munca?
va multumesc foarte mult!
astept raspunsul dvs.!