avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate zoard

Activitate zoard

Răspuns la discuția suplimente salariale
Revin la acest subiect, cu o ontrebare:
Cine sunt( pot fii) functionarii publici dincadrul aparatului de specialitate al primarilor ?
Am intales eu bine,acest supliment salarial sepot acorda numai la anumiti fp. din cadrul primariilor?
Multumesc
Răspuns la discuția suplimente salariale
Multumesc pentru raspuns!
Referitor la atentionarea de la sfarsit, chiar daca, eu personal nu ma incadrez in aceasta situatie, pentru multi este o informatie importanta!.....sper=D>
Răspuns la discuția suplimente salariale
Acest supliment salarial ce baza legala are? Ne puteti da informatii( Lege, Art.)?
s_mari a scris:

....daca primarul solicita transformarea postului in referent superior sau chiar consilier superior iar ocupantul nu mai indeplineste conditiile ocuparii postului ce se intampla?

...pai ce se poate intampla? Raman fara loc de munca!
Dar mentionez ca nu este cazul in situatia mea, nu are primarul interes sa solicite acest lucru....
Am cerut aceste informatii de la Dvs. pentru ca eu nu asi dorii sa fiu incadrat intr-o fp. mai prejos, decat cea pe care asi putea ocupa, desigur in functie de studii si vechime
Intradevar nu am fost destul de explicit...scuze.
Situatia este urmatoarea: absolvent a colegiului de asistenta sociala ( de 3 ani), din 2001, am lucrat in cadrul DGASPC, ca instructor de educatie, personal contractual din 2003. In 2008, cu speranta ca voi putea desfasura activitatea ca asistent social, m-am prezentat la examen pe un post la primarie, compartiment de asistenta sociala. Neavand liceenta in acest domeniu, postul s-a creat ca referent III, pana voi detine avizul Colegiului ASR..... In momentul de fata sunt studenta la o Universitate se stat, profil AS, si detin avizul Colegiului ASR. Am intales ca cu acest aviz se poate crea un post unic....dar intre timp, nu se mai pot crea astfel de posturi.
Mentionez ca am sansa de a semna un contract de colaborare cu un ONG profil AS, dar ca functionar public nu voi pute face acest pas deoarece, fisa postului ar fii cam aceeasi ca si acum.
Asi putea refuza sa fiu functionar?
Si daca aceasta transformare( inafara de alte dezavantaje) miar afecta salariul?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns.
Da este vorba de transformarea postului contractual in functie publica....la"constrans de situatie" ma refer la faptul ca institutia este obligat de catre aojfm, sa transforme postul.
Acest lucru este in dezavantaj pentru mine deoarece, ca functionar public pierd dreptul de a semna un contract de colaborare in acest domeniu. Deaceea caut " portite", si nu in ultimul rand incadrarea in grila de salarizare.
Buna ziua !
Sunt angajat la o primarie comunala, din 2008 referent III, personal contractual, cu un salariu de 648 lei, dupa 1 ian 2010, conform Legii 330/2009, reincadrarea sa facut la referent II cu un salariu brut de 840 lei ( inclus sporurile)... In cazul in care "constrans de situatie", voi fii functionar public, cu ce salar voi fii incadrat? Trebuie se incep ca debutant? Am sanse sa intru intr-o alta grila de salarizare, eventual mai mare? Mentionez ca sunt personal contractual, in sectorul bugetar din 2003;

O alta nelamurire este ca in 2010 s-ar putea crea vreun post unic? De exemplu post de asistent social, in cadrul primariei, pentru detin avizul CASR, si am studii in asistenta sociala.
Va multumesc

Răspuns la discuția Incompatibilitate functie
Beneficiati de spor de dispozitiv ( 25%) ?
Discuție Spor de vechime
Buna ziua!
Lucrez de 7 ani la un Hipermarket. Din anul 2009 - in cadrul unei sedinta a sindicatului, sa hotarat ca din anul 2009 sa primim spor de vechime.
In statul de plata nu este mentionat separat vechimea in munca.
Asi vrea sa stiu daca , cei care intocmesc statul de plata sunt obligati sa treaca intr-o rubrica separata vechimea in munca, sau intra in salariul de baza?
Va multumesc anticipat.