avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate sejc_2010

Activitate sejc_2010

Daca unul din parinti poate reprezenta partea vatamata intr-un proces penal de agresiune sexuala? Precizez ca partea vatamata este majora.
Daca da trebuie imputernicire notariala?
Se poate ca dupa realizarea succesiunii a numai o parti din masa succesorala ulterior sa se renunte la partea ramasa?Multumesc anticipat pt. raspuns.
Suntem doua surori.Parintii sunt decedati.Dupa decesul ultimului parinte am hotarat sa facem desbaterea mostenirii.Masa succesorala:teren arabil extravilan ,o casa si terenul aferent acesteia.Acum 4 ani mi-am pus sotul sa stranga documentele necesare.Dupa ce a strans documentele a mers la un notar care intamplator era scutit de impozit.Cumnatului meu din partea surorii nu i-a convenit pretul cerut de notar in ideia ca stie el un notar care cere mai putin.Increzatoare i-am dat actele.De 4 ani tot a tregiversat mersul la notarul stiut de el.Intre timp subsemnata am gasit sa vand unui fermier la pretul pietii partea ce presupunea ca mi se cuvinea din terenul arabil extravilan.Acesta s-a angajat sa suporte el toate chetuielile vanzarii-cumpararii.Sora mea afland s-a oferit sa cumpere ea partea mea de teren extravilan angajindu-se ea sa suporte cheltuielile.Mi-a pretins si am acceptat drept garantie o chitanta in care am specificat ce suma am primit ,pentru ce si in ce conditii.A mai ramai sa rezolvam problema casei si a terenului aferent acesteia in ideia sa vindem si sa impartim in mod egal .Aflu acum de la sora mea ca tregiversarea desbaterii succesorale s-a datorat faptului ca avea niste caini pe care nu avea unde sa-i duca dar fiindca vecinii i-au omorat accepta vanzarea.Acum am gasit un cumparator.Sora mea ma tot preseaza sa renunt la mostenire in favoarea ei in ideia ca scapa de plata actelor notariale pentru terenul arabil din extravilan si ca atunci cand se va face vanzarea casei imi va achita jumatate din pretul vanzarii.Imi cere sa o cred pe cuvant fara nici un fel de garantie.Daca am refuzat spunandu-i ca asa ceva nu se face a venit cu propunerea ca da o declaratie in fata notarului prin care se angajaza sa-mi achite la vanzarea casei jumatate din pret.Toate bune si la locul lor dar asta presupune ca in cazul in care nu-si onoreaza angajamentul sa umblu prin tribunale cunoscut fiind ca,cumnatul meu are ca activitate in exclusivitate sa se judece fiind cunoscut ca un cal breaz prin judecatorie si tribunal.
in seara zilei de Craciun,femeie a fost atacata la intrarea in blocul unde avea domiciliul de un necunoscut..Fiindca s-a opus violului a fost lovita .Au fost anuntate organele de politie si serviciul de ambulanta.Femeia a fost internata in spital si a primit ingrijiri in spital timp de 4 zile.Pe timpul spitalizarii a fost audiata de politie .Pe timpul audierii i s-a precizat ca agresorul a fost retinut,Politia refuza sa destainuie numele agresorului precum si adresa acestuia.Femeia la externare a primit bilet de externare,scrisoare medicala,reteta cu medicamentele ce trebuie sa le ia la domiciliu precum si precizarea cu termenul la care trebuie sa se prezinte la control medical.Nu a fost ridicat inca certificatul medico legal.
Pe surse.Agresorul este recidivist pentru tentativa de viol.A fost condamnat in 2014 pentru aceeasi fapta .I s-a prescris si tratament pe perioada ispasirii pedepsei.Din motive necunoscute ,dupa 2 luni a parasit penitenciarul fiind internat intr-un spital neuro psihiatric.
Doresc indrumare privind pasii de urmat ca agresorul sa primeasca pedeapsa meritata.
Suntem 2 frati si vrem sa impartim mostenirea ramasa de la parinti ,teren pe mai multe parcele si o casa de locuit.Eu impreuna cu el am stabilit sa opresc anumite parcele iar alte parcele sa-i ramana lui.Gurile rele spun ca nu este posibil deoarece
-nu avem carti funciare
-fiindca nu avem cartile funciare se imparte fiecare parcela pe jumatate.
Fiindca locuim la o distanta mare de oras am contactat telefonic notar dar m-a bagat efectiv in ceata.
Suntem 2 frati.In urma decesului parintilor a ramas o casa de locuit si mai multe parcele de teren.I-am propus sa impartim fiecare parcela pe jumatate .Unul dintre noi refuza categoric, sa se prezinte la notar pentru iesirea din indiviziune pe motiv ca nu se accepta sa-i revina lui parcelele de teren mai mine pozitionate.Am inteles ca rezolvarea litigiului pe cale judecatoreasca este de durata si cu costuri mult mai mari.Am gasit persoana care vrea sa cumpere partea mea.Pot sa-i vand acestuia parte din dreptul de mostenire,teren, pe care apreciez ca mi se cuvine?.Mutumesc anticipat pentru luminare.
Buna ziua.Ma confrunt cu urmatoarea problema care mi se pare destul de greu de explicat..Suntem 2 frati.Parintii nostri sunt decedati.Unul in 2004 iar celalalt in 2014.Pana in prezent nu s-a facut nicio iesire din indiviziune.De pe urma lor a ramas o casa si teren extravilan .Vrem sa instrainam casa iar pamantul il vrea fratele meu..Fratele vrea sa cumpere partea mea de pamant oferindu-mi o suma de bani iar la notar sa-mi ofere in compensatie dreptul lui de mostenire al caseipentru pamant .Prin asemenea tertipuri- respectiv o conventie la notar- spera el sa nu mai faca acte de vanzare cumparare pentru pamant care implica carte funciara si alte taxe.Personal mi se pare alambicate lucrurile ,si imposibil de realizat.Rog un raspuns de specialitate urgent cu multumiri anticipate.
1.In zona rurala la 15 km de oras.n 2.Nu mi s-a raspuns la intrebarea:DECE TREBUIE SA APELEZ LA SERVICIILE ACELUIASI NOTAR?
In 2000 am solicitat si am primit prin notar certificat de mostenitor pentru o suprafata de terent arabil.In 2014 am primit inca un titlu de proprietate pentru 4000mp vie in extravilan.Intentionez sa fac iesirea din indiviziune,intelegand ca trebuie sa apelez obligatoriu la acelasi notar , Ma intereseaza cum calculeaza notarul suma totala pe care trebuie sa i-o achit . Cineva mi-a spus ca fiind dependent de acest notar acesta poate sa stabileasca valoarea onorariului dupa bunul sa plac deoarece nu mai pot negocia.Asa oarea sa fie?Rog ca cineva de specialitate si dezinteresat sa falca calculul total, taxe plus onorariu.Astept un raspuns multumind anticipat.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.